Maternal obezitenin doğum ve doğum sonu dönemde kadın sağlığına etkileri
Effects of maternal obesity on women's health in labor and postpartum period
- Tez No: 567339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Maternal obezitenin doğum ve doğum sonu sürece etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Eylül 2016- Nisan 2017 tarihleri arasında tanımlayıcı ve prospektif olarak yapıldı. Çalışmaya örnekleme alınma kriterlerine uyan toplam 280 katılımcı dâhil edildi. Veriler Anket Formu ve Doğum Sonu Fonksiyonel Durum Envanteri ile elde edildi. Bulgular: Çalışmamızdaki 280 katılımcının %60.4 (n=169) obez, %39.6 (n=111)'sının obez olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Analising effects of maternal obesity on women's health in labor and postpartum period. Material and Methods: The descriptive and prospective study was carried out in September 2016 and April 2017 at Marmara University Pendik Training and Research Hospital. The study included 280 participants which were selected according to research criterias. Data were derived from questionnaire form and postpartum functional status inventory. Findings: 280 participants were evaluated as 60.4% (n=169) obese, 39.6% (n=111) non-obese.