Erkek faktörlü infertil olgularda embriyo gelişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of embrio development in infertile cases with male factor
- Tez No: 567354
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
1.ÖZET Bu çalışmada Erkek faktörlü infertil olgularda embriyo gelişiminin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Avrupa Şafak Hastanesi Tüp bebek Merkezi'nde tedavi gören ve IVF/ICSI uygulaması yapılan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmada sperm konsantrasyonu açısından farklı olan, 15 mil/ml üzerinde 1501 ve 15 mil/ml altında 407 toplam 1908 olgu bazal parametreler ve embriyo gelişimi ve gebelikler açısından değerlendirildi. Çiftler sperm sayılarına göre 2 gruba ayrılmış (grup 1'de >15mil/mL, grup 2'de ise
Özet (Çeviri)
2.ABSTRACT The aim of this study was to evaluate embryonic development in male infertile patients. Patients who were treated at Avrupa Şafak Hospital IVF Center and underwent IVF / ICSI were included in the study. In the study, 1908 cases with a difference of 1501 on 15 mil/mL and 407 to 157 mil/mL, which were different in terms of sperm concentration, were evaluated for basal parameters and embryo development and pregnancies. The couples were divided into 2 groups according to their sperm count (group 1> 15mil/ mL, in group 2