Miyelodisplastik Sendromda ve lösemilerde MİR-146A'nin TGF-β sinyal regülasyonundaki rolü ve 5q delesyonu ile i̇lişkisinin i̇ncelenmesi
Investigating the role of MİR-146a in TGF-β signal regulation in myelodysplastic syndrome and leukemias and its relationship with 5q deletion
  1. Tez No: 567358
  2. Yazar: SEDA SÜSGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA ARGÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Miyelodisplastik sendrom, verimsiz hematopoez nedeniyle displastik hücreler ve periferik kanda sitopeni ile karakterize, heterojen bir klonal hematopoetik kök hücre malinitesidir. Hastaların %30-50'sinde klonal kromozomal anomaliler gözlenmektedir. Bununla birlikte MDS ile ilişkilendirilen çok sayıda gen mutasyonu ve ifade düzeyi değişen miRNA tanımlanmıştır. Çalışmamıza dahil edilen hastalarda, sitogenetik ve moleküler bulgular arasında ilişki kurmak amacıyla MDS'de sık gözlenen 5q delesyonuna ve bu bölgeden kodlanan miR-146a/miR-145 ifadesine odaklanıldı. Hematopoezde baskılayıcı bir sitokin olan TGF-β sinyalizasyonunun alt yolağında görevli SMAD2 ile bahsedilen miRNA'lar arasındaki ilişki incelendi. MDS ön tanısı almış 24 hastanın kemik iliği aspirasyon materyaline ve 20 sağlıklı kontrol örneğine sitogenetik, FISH ve GZ-PZT yöntemleri uygulandı. Olguların %43,4'ünde klonal sitogenetik anomali saptandı, del(5q) anomalisi hem sitogenetik hem de FISH yöntemiyle birlikte değerlendirildi ancak olgularda istatistiksel olarak anlamlı delesyon bulgusuna rastlanmadı. Yapılan miRNA ifade analizi çalışması sonrasında tüm olgularda miR-146a ifadesinin azaldığı (p=0,0003), bununla birlikte olguların %41,6'sında SMAD2 ifadesinin arttığı belirlendi. miR-145 ve SMAD2 ifadelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artış veya azalış gözlenmezken aralarındaki ilişkinin anlamlı olduğu tespit edildi (p=0,04). Olgu sayısınn arttırılması MDS'de hastalığın moleküler etiyopatogenezinin aydınlatılmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Myelodysplastic syndrome (MDS) is a clonal heterogeneous hematopoietic stem cell malignancy characterized by dysplastic cells and cytopenia in peripheral blood due to inefficient hematopoiesis. Clonal chromosomal abnormalities are seen in 30-50% of patients. However, a large number of gene mutations and miRNAs with altered gene expression have been associated with MDS. In order to establish an association between the cytogenetic and molecular findings in patients included in our study, we focused on the deletion of 5q, which is one of the most frequenly deleted regions in MDS, and the expression levels of miR-146a / miR-145 encoded from this region. The association between the MDS, miRNAs and SMAD2, a target of the above mentioned miRNAs and a functional gene in the signaling pathway of TGF- β, a suppressive cytokine, was investigated. A total of 24 bone marrow aspiration materials obtained from patients pre-diagnosed with MDS and the blood of 20 healthy control subjects were investigated using cytogenetic, FISH and RT-PCR methods. Clonal cytogenetic abnormality was detected in 43.4% of the cases and del (5q) abnormality was evaluated using cytogenetic and FISH methods but no statistically significant deletion finding was found in cases. miRNA expression analysis showed that the expression of miR-146a was decreased in all patients (p = 0.0003) while SMAD2 expression was increased in 41.6%. While there was no statistically significant change in miR-145 and SMAD2 expression levels, a significant relationship between these two was found (p = 0.04). Increasing the number of patients may help to enlighten the molecular pathogenesis of MDS.