15. yüzyıl İtalyan seyyahlarının gözüyle İran
Persia, according to the İtalyan travellers of 15th century
  1. Tez No: 567362
  2. Yazar: SEMA SERTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Akkoyunlular Uzun Hasan zamanında en görkemli dönemini yaşamıştır. Uzun Hasan, Akkoyunlu tahtına abisi Cihangir'i yenerek 1453 yılında geçmiştir. Kısa sürede büyük başarılara imza atarak en büyük rakibi olan Karakoyunlu Cihanşah'ı alt etmiş; daha sonra da Timurlu hükümdarı Ebu Said'i yenerek sınırlarını Horasan'a kadar genişletmiştir. Bu başarılardan sonra yönünü batıda genişlemeye çevirmiştir. Osmanlı'yı ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Bu amaç uğruna Avrupalı devletlerle ittifak girişimlerinde bulunmuştur. Böylece Akkoyunlu-Venedik ittifakı başlamış oldu. Bu iki devlet kendi çıkarları doğrultusunda birlikte hareket ettiler. Yaptıkları ittifak doğrultusunda birbirlerine elçiler gönderdiler. Venedik'in gönderdiği elçiler Uzun Hasan'ın yanında bizzat bulunmuşlar, tanık oldukları olayları seyahatnamelerinde birer birer anlatmışlardır.
Özet (Çeviri)
Aqqoyunlu Dynasty has lived the most glorious period in the time of Uzun Hasan. Uzun Hasan came to the throne in 1453. In short time he defeated the biggest rival Qaraqoyunlu Jahan Shah and Abu Said Mirza, expanded borders to Horasan. After this triumps he wanted to defeat completely Mehmed the Conqueror. For this purpose he tried to make an alliance with European States. In this way has started the alliance between Aqqoyunlu Dynasty and Republic of Venice. In accordance with this purpose they moved together. According to the alliance they sent ambassadors to each others.