Üsküdarlı Muhammed Nasûhî'de Seyr u Sülûk
From Uskudar Seyr u Sulûk of Muhammed Nasûhî
  1. Tez No: 567374
  2. Yazar: BÜŞRA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİ ARPAGUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Muhammed Nasûhî, 18. yüzyıl İstanbul'unda yaşamış tasavvuf dünyasının mühim şahsiyetlerinden biridir. Bağlı olduğu ana tarikatın İstanbul ve Anadolu'da yaygınlığı ile tanınan Halvetiyye olması Nasûhî Efendi'nin ismi ve vasıflarının şöhret bulmasında etkili olmuştur. Yaşadığı devirde Üsküdar için önemli bir konumda bulunan mutasavvıf, tasavvufî çizgisi itibariyle Ekberî geleneğin bir takipçisi olmuş ve bunu eserlerine yansıtmıştır. Çalışmamızda tasavvuf algısının izlerini sürdüğümüz Vâridât-ı Kudsiyye adlı eseri başta olmak üzere mevcut olan eserlerinden hareketle Nasûhî Efendi'nin tasavvufî düşünceleri ele alınmaya gayret gösterilmiştir. Müridinin rüyalarını yorumlayarak bir irşâd metodu sunmuş olduğu Vâridât eseri, seyr u sülûkun sembol ve temsilî anlatım eşliğinde açıklanmış ve mürid-mürşid ilişkisinin seyrini takip bağlamında izah edilmiştir. Ayrıca bu çalışma Nasûhî Efendi'nin bir diğer eseri Risâle-i Rüşdiyye fî tariki'l-Muhammediyye adlı eserinin Arapça aslından tercümesini konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
Muhammed Nasûhî is one of the important figures of the Sûfi world who lived in 18th century Istanbul. The fact that the main sect to which he was affiliated was Halvetiyye, known for its prevalence in Istanbul and Anatolia, was instrumental in the fame of Nasûhî Efendi's name and qualifications. This mutasavvıf, who had an important position for Üsküdar during his time, became a follower of the Akbarî tradition and reflected this in his works. In this study, the Sufi thoughts of Nasûhî Efendi were tried to be taken from his work named Vâridât-ı Kudsiyye, which we traced the perception of Sufism and also from his other works. Interpreting the dreams of , he presented a method of guidance, and the expression of the Vâridât, accompanied by the symbolic and representative narrative, and the course of the sayr-i sulûk of the relationship between the murid-murshid is explained. In addition, this work is about the translation of Nasûhî Efendi's Risâle-i Rüşdiyye fî tariki'l-Muhammediyye from Arabic origin.