İmam-ı Âzam Ebû Hanîfe'nin el-Fıkhu'l-Ekber risâlesine yapılan şerhler Ve Mehmet Emin el-Üsküdârî'nin Şerhu'l-Fıkhi'l-Ekber'i
The Commentaries upon Al-Fıqh al-Akbar book by al-Imam al-A'zam (The Greatest Imam) Abu Hanifa and Sharh al-Fıqh al-Akbar (Explanation of The Greatest Jurisprudence) by Muhammed Amin Al-Uskudari
- Tez No: 534434
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞEVKİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son dönem Osmanlı Âlimlerinden olan Mehmed Emîn el-Üsküdarî'nin Ebû Hanîfe'nin el-Fıkhu'l-ekber isimli eserine yazmış olduğu Şerhu'l Fıkhi'l-ekber isimli şerhini ele aldığımız bu çalışma, bir giriş, üç bölüm, sonuç ve ekler kısmından oluşmaktadır. Kelâm ilminin oluşum sürecinde yazılmış olan el-Fıkhu'l-ekber isimli risâleye şerh olması münasebetiyle Giriş kısmında kelâm ilminin oluşum sürecine ve şerhlerin kısaca tanıtımına yer verdik. Birinci bölümde Ebû Hanîfe'nin hayatı, ilmi kişiliği ve el-Fıkhu'l-ekber isimli eserin tanıtımına; ikinci bölümde Mehmed Emîn el-Üsküdarî'nin tanıtımı ve eserlerine; üçüncü bölümde ise Şerhu'l-Fıkhu'l-ekber'in latinizesi ve değerlendirmesine yer verdik. Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study covers a book of commentary which is called Şerhu'l-Fıkhi'l-ekber written by Mehmed Emîn el-Üsküdârî who is one of the last period Ottoman savants. This book of commentary is written to a book called el-Fıkhu'l-ekber by Ebû Hanîfe. This study consists of one introduction, three chapters, and a conclusion parts. Introduction part of the book contains development process of unit of language meaning discipline and definition of books of commentary because of the fact that this book was written during the development process of unit language meaning and is being the book of commentary to el-Fıkhu'l-ekber. First chapter includes Ebû Hanîfe's life and scientific personality, as well as introducing the written work of art that is el-Fıkhu'l-ekber. Second chapter involves Mehmed Emîn el-Üsküdârî's publicity and written work of arts, while the third chapter encloses Şerhu'l-Fıkhu'l-ekber's way of latinization and evaluation. The conclusions part gives an overall assessment.