Spot improucment program and cost evaluation of traffic accidents for road safety
Yol güvenliği için kara nokta iyileştirme programı ve trafik kazalarının maliyet hesabı
- Tez No: 56740
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
oz YOL GÜVENLİ?İ İÇİN KARA NOKTA İYİLEŞTİRME PROGRAMI VE TRAFİK KAZALARININ MALİYET HESABI Ceran, Ahsen Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ayhan İnal Ocak 1996,131 sayfa Bu çalışmanın genel amacı devlet yollan üzerindeki karayolu güvenliğinin artırılması için belirlenmiş yol kesimleri üzerinde yapılan iyileştirmelerin faydalarını vurgulamaktır. Kara nokta olarak da adlandırılan ve kaza oranının karayolları ortalamasına göre daha yüksek olduğu bu yol kesimlerinin doğru bir şekilde tesbit edilmesi, iyileştirmeler sonucunda daha faydalı sonuçlar elde edilmesi için gereklidir. Bu sebeple kaza istatistiklerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve uygun kara nokta analiz metodunun seçilmesi gerekir. Trafik kaza raporlarında özellikle kaza şiddetinin ve yerinin doğru bir şekilde belirtilmesi, tesbit edilen tehlikeli kesimlerinde doğruluk olasılığını artırır. Kara nokta olarak tespit edilmiş kesimlerde alınacak önlemlerin belirlenmesinden önce her bölge için kazaya neden olan eksiklikleri ortaya çıkarmak gerekir. Tesbit edilen her kesim için genel olarak o bölgede meydana gelen kazaların tipi ve kazaya neden olan etkenler araştırılır. Bu etkenlerden yol kusuruna ait olanlar için alternatif önlemler belirlenir ve bunların getireceğifaydalar hesaplanır. Bu hesaplamalarda daha önceden uygulanmış olan benzer önlemlerin kaza oranındaki azalma sonuçları kullanılmıştır. Bu tezde ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı ve 4. Bölge Müdürlüğünce tesbit edilen 4. bölge sınırları içerisindeki tehlikeli kesimler üzerinde video filmleri çekilmiş ve yola ait olan kusurlardan dolayı meydana gelen kazaların olduğu kesimlerde alınacak uygun önlemlerin getireceği ekonomik faydalar hesaplanmıştır. Alınacak önlemlerin getireceği ekonomik faydaların hesaplanması için trafik kazalarının maliyetinin de bilinmesi gerekir. Ülkemizde bu konuda kesin bir çalışma olmadığı için trafik kazalarında ölüm, yaralanma ve sadece hasarla sonuçlanan kazaların ekonomik maliyeti bu çalışma içerisinde tamamlanmıştır. Trafik kazası sonucunda hayatını kaybeden bir insanın ekonomik değeri hayat sigortası ve avukat bilirkişi raporları ile dış kaynaklardaki hesap yöntemindeki açıklamalardan faydalanılarak hesaplanmıştır. Trafik kazalarının büyük ölçüde azaltılması için mevcut yolların yeniden inşaası yerine, daha ekonomik ve uygulaması kolay olan bölgesel önlemler ile daha efektif sonuçların elde edilebileceğini ve en az maliyet ile bile uygulanan bir önlemin kaza oranındaki azalmada ne kadar etkili olduğunu gösteren bir yol güvenliği iyileştirme kılavuzu hazırlanmıştır. Bu kılavuzda sürücü hatası olarak kabul edilen kazalarda da yapılan iyileştirmeler sonucunda azalma görüleceği, aslında sürücü hatası sonucu meydana gelen kazaların dolaylı olarak yol kusurlarının etkisi sonucunda olduğu kabul edilir. Etkin ve yaygın kontrollerin bu tip kazaların azalmasında önemli bir etkisi olacağı düşünülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SPOT IMPROVEMENT PROGRAM AND COST EVALUATION OF TRAFFIC ACCIDENTS FOR ROAD SAFETY Ceran, Ahsen M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ayhan İnal January 1996,131 pages The main purpose of this study is to emphasize the effectivenesses of improvements for safety on identified high accident locations over highways. The locations called black spots, where the accident patterns are abnormally severe than the avarage accident rates over highways, should be truly identified in order to obtain more effective results after the improvements. For this reason, the accident statistics should be well evaluated and available procedure should be selected in identification of high accident locations procedure. Truly recorded accident severity and location on traffic accident reports will increase the probability of identified locations to be truly hazardous. Before the selection of countermeasures on identified hazardous locations, the deficiencies causing accidents on each section should be determined. The general type of accidents and the reasons causing them are investigated for each identified location. Alternative countermeasures are determined for the locations 111causing to accidents due to roadway faults and the expected effectiveness rates of each project are estimated. In these estimations, the effectiveness rates in reducing the number of accidents obtained from past experiences of similar type of applied countermeasures are used. In another part of the thesis, field observations on high accident sections that were identified by Traffic Department Division of General Directorate of Highways and the Department of 4th Region has been completed with the help of a video camera inside the 4th region area. Then, the alternative countermeasures were selected on determined roadway faults with expected effectiveness rates. The cost of traffic accidents should be known in order to calculate the total effectiveness cost of an improvement. Because there has been no any document completed in our country, the cost of the fatal, injury and property damaged vehicle accidents were also estimated in this study. The calculations, especially the cost of a fatality on traffic accidents, were completed with the help of the advocacy expert and life insurance reports and the cost calculation procedures used in other countries. A highway safety improvement manual was prepared to illustrate the importance of local improvements that are economic and easy to obtain effective results. And to show the countermeasures with least cost have even large effectivenesses in reducing the number of accidents instead of reconstruction projects of roadways. In this manual, the accident reasons accepted as the driver faults are also reduced in expected effectiveness calculations due to the improvements on highway locations. This kind of accidents are accepted to be occured due to indirect effects of roadway faults. Effective and widespread controls may have great effects in decreasing the number of such accidents. IV