Development of a generalized numerical solution for hydrodynamically lubricated elastic surfaces
- Tez No: 56752
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZ HİDRODİNAMİK YA?LAMALI ELASTİK YÜZEYLER İÇİN GENEL BİR SAYISAL ÇÖZÜMÜN GELİŞTİRİLMESİ Yöney, Taner M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Metin Akkök September 1995, 112 sayfa Bu tez çalışmasında farklı geometrik profildeki hidrodinamik yağlamak elastik yüzeyler için yağın viskozite ve yoğunluğunun sıcaklık ve basınçla değişimini de göz önüne alan bir sayısal çözüm geliştirilmiştir. Pratikte yatak geometresindeki süreksizlikler yatak performansını etkin bir şekilde değiştirebileceği için bu noktalarda Reynolds denklemi özel yöntemlerle çözülür. Süreksizliklerde çözüm yapabilmek için bir ağ algoritması geliştirilmiştir ve süreksizlikler üzerindeki düğümler için farklı düğüm özellikleri belirlenmiştir. Reynolds denklemi sayısal olarak sonlu farklar yöntemi ve SOR tekniği kullanılarak kalıntıların ağırlıklı ortalamada yakınsaklık ölçütü sağlanana kadar ardışık olarak çözülmüştür. Yağ viskozitesi sıcaklıkla etkin bir biçimde değiştiği için, enerji denklemi 'ilerleme'yöntemi ile çözülmüştür. Elde edilen sıcaklık profili viskozite, basınç profili ise viskozite ve yağ yoğunluğunu değiştirmede kullanılmıştır. Kayan yüzeylerde gelişen basınç dağılımıyla oluşan deformasyonlar da bulunmuştur. Reynolds, enerji ve deformasyon denklemleri değiştirilen viskozite ve yoğunluk değerleri ile yakınsaklık ölçütü erişilene kadar ardışık olarak çözülmüşlerdir. Anahtar Kelimeler : Hidrodinamik yağlama, Enerji denklemi, yüzeylerin elastik deformasyonu. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A GENERALIZED NUMERICAL SOLUTION FOR HYDRODYNAMICALLY LUBRICATED ELASTIC SURFACES Yöney, Taner M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Metin Akkök September 1995, 112 pages In this thesis study a numerical solution of hydrodynamically lubricated sliding surfaces having various geometrical features considering the variation of oil density and viscosity with pressure and temperature is developed. In practice, bearing surfaces may have discontinuities so that the solution of the Reynolds equation needs special treatment since the pressure at these discontinuities may affect the bearing performance greatly. To treat the discontinuities a meshing algorithm is developed. Different node properties are assigned for the solution on the discontinuities. Reynolds equation is solved numerically by using finite difference and successive over relaxation technique with mean absolute weighted residual convergence criteria. Since viscosity varies considerably with temperature, IIIenergy equation for the fluid film is also solved using“marching technique”. Obtained temperature field is used to modify the viscosity and obtained pressure field is used to modify viscosity and density. The deformation of the sliding surfaces is also calculated using the obtained pressure field. The simultaneous solution of Reynolds, energy and deformation equations for the modified viscosity and density are carried out until the convergence criteria is reached. Keywords : Hydrodynamic Lubrication, Energy Equation, Elastic Deformation of Surfaces IV