Bölgesel kalkınmada kadın istihdamının etkisi: GAP bölgesi'nde kadının güçlendirilmesinde yenilikler projesi
Impact of women's employment in regional development: Innovations project for women's empowerment in the GAP region
- Tez No: 567538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bölgesel kalkınma modeli olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), yerel dinamikleri harekete geçirmek için birçok program ve projeyi içinde barındıran entegre bir kalkınma projesidir. Bu projenin kapsamında yer alan Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM), yoksul hanelerin yaşadığı yerde kurularak burada bulunan kadınları, sosyal ve ekonomik açıdan güçlendirmek için sosyal, eğitim, sağlık ve girişimciliğe yönelik programlar vermektedir. Bu programlara katılan kadınların yerel kalkınmaya nasıl bir etkisi olduğunu araştırmak için bölgenin gelişmişlik düzeyine göre Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin olmak üzere dört ilde 139 kadınla yüz yüze görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, katılımcıların %21,1 oranla sosyalleşme, %18,9'u kendine güven, %18'i ise gelir kazanma imkânı elde etmiştir. Katılımcıların gelir amaçlı ürün üretme durumları ile satışlardan elde ettikleri gelir düzeyleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Fakat girişimciliği destekleyici programlara katılan kadınlara işyeri açmayı düşünüp düşünmediği sorulduğunda ise %76 oranında büyük bir çoğunluğunun düşünmediklerini dile getirmişlerdir. Bu durum ÇATOM' un kadınlara daha çok küçük çaplı gelir kazanma imkânı sağlıyor. Ayrıca işgücü piyasasına katılım çok düşük olmaktadır. Başka bir deyişle ÇATOM yerel kalkınmayı etkileyecek kadın işgücünü yaratamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Southeastern Anatolia Project (GAP), a regional development model, is an integrated development project that includes many programs and projects to mobilize local dynamics. Multipurpose Community Centers (ÇATOM), which are included in the scope of this project, provide social, educational, health and entrepreneurship programs in order to strengthen the social and economic aspects of women, who are established in the places where poor households live. In order to investigate the effects of women participating in these programs on local development, a survey was conducted by face-to-face interviews with 139 women in 4 cities including Kilis, Sanliurfa, Diyarbakir and Mardin. According to the findings obtained from the survey, it was found that 21.1% of the participants had socialization, 18.9% had self-confidence and 18% had the opportunity to earn income. The relationship between the income generating production of the participants and the income level gained from sales is found to be statistically significant. However, when asked to the women, who joined entrepreneurship support programs, whether to open a business, 76% of them said that; they did not think. So ÇATOM only provides the opportunity to earn rather small-scale income for women. Moreover, labor market participation is very low. In other words, ÇATOM could not create women's labor that will affect local development.