Sürdürülebilir kalkınma bağlamında işgücü piyasalarında kadın işgücü ve cinsiyet eşitsizliği üzerine bir araştırma: İzmir ili örneği
A research on female labor force and gender inequality in labor markets in the context of sustainable development: The case of Izmir province
- Tez No: 965760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TÜRKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışması, İzmir işgücü piyasalarında kadın işgücü ve cinsiyet eşitsizliğine ilişkin mevcut durumu anket verileri ışığında analiz etmek ve kadın istihdamını artırmaya yönelik uygulanabilir politika ve öneriler geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel araştırma soruları şunlardır: İzmir işgücü piyasalarında kadınlara yönelik bir cinsiyet eşitsizliği var mıdır; eğer varsa, ne tür cinsiyet eşitsizlikleri ile karşılaşılmaktadır ve bu eşitsizliklerin temel belirleyici faktörleri nelerdir? İlgili literatürde hem yatay hem de dikey cinsiyet ayrımcılığı boyutlarını ele alan ve İzmir özelinde yüksek katılımlı bir anket çalışmasına henüz rastlanmamıştır. Bu yönüyle çalışma, ampirik uygulamaları açısından özgünlük taşımakta olup, elde edilen sonuçların literatüre katkı sağlaması beklenmektedir. Ampirik sonuçlar, kadınların erkeklere göre işgücü piyasasına katılımda daha fazla engelle karşılaştığını ve cinsiyet eşitsizliğinin ekonomik ve sosyal etkileriyle kendini gösterdiğini ortaya koymaktadır. Analiz sonuçları incelendiğinde, İzmir işgücü piyasasında çocuk bakımında en çok yer alanların kadınlar olduğu görülmektedir. Bu bulgular, ev içi sorumlulukların kadınların üzerinde olduğunu ve kalıplaşmış cinsiyet rollerinin varlığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, ev içi sorumlulukların kadınların iş gücü verimliliğini azalttığını; çocuk bakımı, temizlik ve yemek hazırlığının kadınların çalışma hayatı üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, çocuk sahibi olmanın kadınların iş gücüne katılımını engellediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma saatlerinde esneklik sağlanması veya evden çalışma imkânı sunulmasının, kadınların işgücüne katılımını kolaylaştıracağı sonucuna varılmıştır. Ancak, iş yerlerinde yeni istihdam olanakları açıldığında kadınlara öncelik tanınmadığı da tespit edilmiştir. Bununla birlikte analiz sonuçları, katılımcıların çoğunluğunun mobbing, sözlü ya da fiziksel tacize maruz kalmadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, kadın katılımcıların sözlü tacize ilişkin verdikleri yanıt oranlarının birbirine yakın olduğu ve erkek katılımcıların sözlü tacize uğramadıklarını belirtme oranlarının kadın katılımcılara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Buna ek olarak, analiz sonuçları cinsiyetin terfi ve iş yükü üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bulgular, erkeklerin daha fazla iş yüküne sahip olduğunu ve kadın ve erkek çalışanların terfi açısından eşit fırsatlara sahip olmadığını göstermektedir. Ancak, eğitim düzeyinin artmasının kadın istihdamı üzerinde olumlu etkisi olduğu sonucuna da ulaşılmıştır. Bununla birlikte elde edilen bulgular, İzmir'in çalışma koşulları ve iş olanakları açısından elverişli bir şehir olduğunu göstermektedir. Ayrıca, anket verileri Covid-19 pandemisinin kadınların çalışma koşullarını olumsuz etkilediğini de ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma İzmir işgücü piyasalarında kadın işgücü ve cinsiyet eşitsizliğine ilişkin önemli çıkarımlar sunmaktadır. Kadınların, evli olmak ve çocuk sahibi olmak gibi nedenlerle erkeklere kıyasla daha fazla engelle karşılaştığı bilinmektedir. Bu nedenle, kadınların işgücü piyasasında daha etkin yer alabilmesi için öncelikle istihdam politikalarının gözden geçirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to analyze the current situation regarding female labor force and gender inequality in Izmir labor markets in the light of survey data and to develop policies and suggestions that can be implemented to increase women's employment. The main research questions of the study are: is there a gender inequality towards women in Izmir labor markets; if any what types of gender inequalities are encountered, and what are the main determining factors of these inequalities. In the relevant literature, we have not yet come across a survey study with high participation, conducted specifically in Izmir, that addresses both horizontal and vertical gender discrimination dimensions. In this respect, the study has an originality in terms of its empirical applications, and its results are expected to contribute to the relevant literature. The empirical results reveal that women face more obstacles to participating in the labor market than men, and gender inequality manifests itself through its economic and social effects. When the analysis results are examined, it is revealed that women are the ones who are most involved in childcare in the Izmir labor market. This evidence shows that the burden of domestic responsibilities falls on women and reveals the existence of stereotyped gender roles. In this context, it is revealed that household responsibilities reduce women's labor productivity; childcare, cleaning, and food preparation have negative effects on women's working lives. Moreover, it has been concluded that having children prevents women from participating in the workforce. It has been concluded that providing flexibility in working hours or the opportunity to work from home will make it easier for women to participate in the laborforce. However, it is concluded that women are not given any priority when new employment opportunities are opened in workplaces. Additionally, the analysis results reveal that most of the participants have not been subjected to mobbing, verbal or physical harassments. However, it has been found that the rates of responses given by female participants regarding verbal harassment are close to each other and male participants stated that they have not been subjected to verbal harassment at a higher rate than female participants. In addition, the analysis shows that gender has a significant effect on promotion and workload. The findings show that men have more workload and that female and male employees do not have equal opportunities for promotion. However, it is concluded that the increase in education level has a positive effect on women's employment. Furthermore, the findings show that Izmir is a favorable city in terms of working conditions and job opportunities. In addition, survey data also show that the Covid-19 pandemic has negatively affected women's working conditions. As a result, this study offers important implications regarding female labor force and gender inequality in Izmir labor markets. It is known that women face more obstacles such as marital status and having children compared to men. For this reason, employment policies must first be reviewed in order for women to take part in labor markets more effectively.