İŞKUR mesleki eğitim kurslarının kadın istihdamına katkısı: Zonguldak ili örneği
Contribution of vocationab training courses arranged by ISKUR to employability of women: Example of Zonguldak province
  1. Tez No: 562343
  2. Yazar: DOĞUŞ BİNEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACİ YUNUS TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Zonguldak ilinde düzenlenen mesleki eğitim kursları araştırılarak kadınların istihdamına katılmalarını etkileyen faktörler ve kadın istihdamını arttırmaya yönelik düzenlenen politikalar üzerinde durulmuştur. Kadınların işgücüne katılımı ekonomik kalkınma için gereklidir. Daha önce Zonguldak İŞKUR'un mesleki eğitim programlarının kadın istihdamına katkısı ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır. Bu anlamda çalışma bölgesel kalkınma ve kadın istihdamının arttırılması açısından önem taşımaktadır. Çalışmada 2016, 2017 ve 2018 yıllarında mesleki eğitim programlarına katılan kadın kursiyerler ile mülakat çalışması yapılmıştır. Çalışma sonucunda Zonguldak İŞKUR'un mevcut kaynaklarını kadın kursiyerler için kullandığı, ancak kursları tamamlayan kadın kursiyerlerin işe yerleştirilmeleri üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the vocational education courses organized in Zonguldak province were investigated and the factors affecting the participation of women in the employment and the policies aimed at increasing women's employment were emphasized. Women's labor force participation is essential for economic development. Previously, there is no study on the contribution of the vocational training programs of Zonguldak İŞKUR to female employment. In this sense, the study is important for increasing female employment and regional development. In 2016, 2017 and 2018 female trainees who participated in vocational education programs were interviewed. As a result of the study, it was determined that Zonguldak İŞKUR did not affect the job placement of the female trainees who completed the courses.