Derecelendirilmiş yapıştırma çizgisi ile birleştirilmiş basit bindirmeli bağlantıların dayanım ve hasar davranışlarının incelenmesi
Investigation of strength and failure behaviour of single lap joints bonded with graded bondline
- Tez No: 567577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapıştırmalı bağlantılar konstrüksiyonda sağladıkları homojen gerilme dağılımı ve hafiflik nedeniyle, havacılık ve otomotiv sanayinde cıvata ve perçin gibi diğer geleneksel bağlantı yöntemleriyle birlikte günümüzde önemli oranda kullanılmaya başlanmıştır. Bu tezin amacı, derecelendirilmiş yapıştırma çizgisinin basit bindirmeli bağlantı hasar yüküne etkisinin deneysel olarak incelenmesidir. Derecelendirilmiş yapıştırma çizgisi, bindirme uzunluğu boyunca farklı mekanik özelliklere sahip farklı yapıştırıcılar kullanılarak veya farklı takviye elemanları kullanılarak yapıştırıcının özelliklerinin değiştirilmesi ile elde edilebilir. Bu tez çalışmasında, derecelendirilmiş yapıştırma çizgisi üç bölgeden oluşmaktadır. Bindirme uzunluğunun ortasında saf rijit yapıştırıcı, kenarlarda ise aynı yapıştırıcı farklı oranlarda takviyelendirilerek uygulanmıştır. Rijit yapıştırıcının takviyelendirilmesinde karbon karası ve karbon elyaf tozu kullanılmıştır. Takviye elemanları ağırlıkça yüzde 0,5, 1 ve 2,5 oranlarında kullanılmıştır. Derecelendirilmiş ve derecelendirilmemiş bağlantılara çekme test cihazında hasara uğrayıncaya kadar çekme yükü uygulanmıştır. Elde edilen test sonuçları derecelendirilmiş yapıştırma çizgisi ve takviyelendirilmiş tekli yapıştırmalı bağlantının hasar yüklerinin, saf yapıştırıcı ile hazırlanan bağlantı hasar yükünden yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Adhesive joints have become widely used in aerospace and automotive industry together with other traditional connection methods such as bolts and rivets due to their homogeneous stress distribution and slightness in construction. The aim of this thesis is to investigate the effect of graded bondline on single lap joint failure load experimentally. The graded bondline can be obtained by using different adhesives having different mechanical properties along the overlap length or by changing the properties of the same adhesive using different reinforcing elements. In this thesis, the graded bondline consists of three regions. Pure stiff adhesive was used in the middle of the overlap length and the same adhesive was used by reinforcing in different ratios. Carbon black and carbon fiber powder were used to reinforce the stiff adhesive. Reinforcing elements were added to the adhesive in 0.5, 1 and 2.5 weight percent. Graded and ungraded joints were subjected to tensile loads until they were damaged in the tensile tester. The results of the test showed that the graded bonline and the the single lap joint with reinforced were higher than the failure load of the single lap joint prepared with pure adhesive.