Çocuklarda venöz kan alma sırasında uygulanan üç farklı yöntemin ağrı ve anksiyete üzerine etkisi: Emla krem, soğuk sprey ve buzzy
Effect of three different methods on the pain and anxiety in children during blood collection: Emla® cream, cold spray and buzzy
  1. Tez No: 567583
  2. Yazar: MEHMET ALİ AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AYTEKİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma 7-12 yaş grubu çocuklarda venöz kan alma işlemi sırasında uygulanan EMLA® krem, soğuk sprey ve Buzzy yöntemlerinin çocukların ağrı ve anksiyete düzeyi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma, bir devlet hastanesinin çocuk kan alma biriminde 29 Mart 2018- 28 Haziran 2019 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel tasarımda yapılmıştır. Evreni, 01 Ağustos – 30 Kasım 2018 tarihleri arasında araştırmanın yapıldığı birime başvuran 7-12 yaş grubu çocuklar oluşturmuştur. Örneklemi, belirtilen tarihlerde kan alma ünitesine başvuran ve araştırma grubu seçim kriterlerini taşıyan 187 çocuk oluşturmuştur. Çalışmada çocuklar 3 deney, 1 kontrol grubu olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır (Kontrol grubu (n=48), EMLA® krem grubu (n=46), soğuk sprey grubu (n=47), Buzzy grubu (n=46)). Kontrol grubundaki çocukların (n=48) kan alma işlemi birimin rutin uygulamasına göre yapılmıştır. Deney gruplarındaki çocuklara venöz kan alma işlemi sırasında ilgili farmakolojik ya da nonfarmakolojik yöntem uygulanmıştır. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Visual Analog Skala(VAS)”,“Wong-Baker Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği(WB-YİDÖ)”,“Çocuk Korku ve Anksiyete Ölçeği(ÇKAÖ)”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, varyans analizi ve post hoc ileri analizler kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, resmi izin ve ailelerden yazılı onam ile çocuklardan sözel izin alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Effect of Three Different Methods on the Pain and Anxiety in Children during Blood Collection: EMLA® Cream, Cold Spray and Buzzy Aim: This study was conducted to investigate the effect of EMLA® cream, cold spray and Buzzy method on children's pain and anxiety levels during the blood collection process in children in the 7-12 age group. Materials and Methods: The study was conducted with randomized controlled experimental research design between March 29th, 2018 and June 28th, 2019 in the pediatric blood sampling unit of a state hospital. The study population consisted of children aged 7-12 years who admitted to the studied unit between August 1st and November 30th, 2018. The sample of the study consisted of 187 children who met the research inclusion criteria and admitted to the blood collection unit at the specified dates. The children were divided into four groups as three experiments and one control group (Control group (n=48), EMLA® crem group (n=46), cold spray group (n=47), Buzzy group (n=46)). The blood collection process for the children in the control group were performed according to the routine practice of the unit. In the study, related pharmacological or non-pharmacological methods were applied to the children in the experimental groups during venous blood collection. The data were collected by“Introductory Information Form”,“Visual Analog Scale(VAS)”,“Wong-Baker Faces Pain Rating Scale(WB-FPRS)”and“Children's Fear and Anxiety Scale(CFAS)”. In the analysis of the data, percentile distributions, mean, standard deviation, chi-square test, analysis of variance and post hoc advanced analysis was used. Written consent of the parents, ethical approval and official permission were obtained to conduct the research.