Banka yöneticilerinin sosyal sermayesi, değişim yönetimi süreci ve inovasyon performansı ilişkilerinin analiz edilmesi
Social capital of the bank manager, change management process and innovation performance analysis of the relationship
- Tez No: 567602
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ekonomik hayat yalnızca mal ve hizmet üretip, pazarlama sürecinden oluşmaz, sadece makine, bina, para ve insana da dayanmaz. Bu süreci etkin, dönüşümcü ve yenilikçi yürütmek aynı zamanda insan davranışlarını anlayıp, bu konuda geleceğe yönelik öngörülerde bulunarak kurulacak sosyal ilişkiler ekonomik hayatta başarıyı hedefleyen yöneticiler için ayrıca önem arz edecektir. Aynı fiziki, beşeri ve finansal sermayeye sahip iki gruptan birbirlerini tanıyan, aralarında iletişim ve güven bulunan insanların oluşturduğu grubun işteki başarısı, birbirlerini tanımayan diğer grubun başarısından daha fazladır. Bu ifadelerden yola çıkacak olursak; sosyal sermaye; ilişkiler, ağlar, normlar, değerler ve enformel yapılardan oluşur. Bunlar toplumun sosyal ilişkiler ve işlemlerinin niteliğini ve niceliğini biçimlendirir. Banka yöneticilerinin fiziki sermayeleri, sosyal sermayeleriyle birleşirse bankanın ekonomik gelişiminde kalkınmasında etkili olacaktır. İnovasyon, ekonomik kalkınmanın, artan istihdamın ve yaşam kalitesinin anahtarıdır. Değişim yönetimi süreci, organizasyonların ve çalışanların yeni ve mevcut performans hedeflerine hızlı ve etkin bir şekilde cevap verebilmesine olanak sağlar. Bu tez çalışmasında banka yöneticilerinin sosyal sermayesi, değişim yönetimi süreci ve inovasyon performansı değişkenleri arasındaki ilişkileri analiz etmek üzere bir çalışma ortaya koyulmuştur. Aydın il merkezindeki 16 bankada faaliyette bulunan beyaz yakalı toplam 162 çalışanın sosyal sermaye, değişim yönetimi ve inovasyon performansları konusundaki algılamaları anket yöntemiyle, elde edilen verilerle belirlenmeye çalışılmış, SPSS 21.0 İstatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler neticesinde, küreselleşmeyle birlikte artan rekabet ortamında banka yöneticilerinin sosyal sermayesi, değişim yönetimi ve inovasyon performansın konuları arasındaki etkileşimlerin istatistiksel düzeyde anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Banka yöneticilerinin rekabet gücü faktörlerini başarılı ve etkin bir şekilde değerlendirebilmeleri için sosyal sermayelerini, kuruluşun değişim yönetimi sürecine ilişkin aşamaları ve inovasyon performansını optimal uygunluk düzeylerinde bir araya getirmelerinin gerekli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Economic life only produce goods and services, may not consist of the marketing process, only machines, buildings, and people can not rely on the money; This process effectively execute transformational and innovative at the same time understand the human behavior, social relationships will be established bulunarak predictions for the future in this regard will also be important for managers aim for success in economic life. At the same physical, recognize each other from two groups with human and financial capital, including communication and success in the work of the group consisting of people with confidence, success is more than the other groups know each other. If we go out of these statements; social capital; relationships, networks, norms, values, and informal sanctions. They shape the quality and quantity of social relations and processes of society. If the bank's managers' physical capital, combined with their social capital, will be effective in the development of the bank's economic development. Innovation is the key to economic development, increased employment and quality of life. The change management process enables organizations and employees to respond quickly and effectively to new and existing performance goals. In this thesis study, a study was conducted to analyze the relationship between bank managers' social capital, change management process and innovation performance. The social capital, change management and innovation performances of 162 white-collar employees working in 16 banks in Aydın city center were measured by questionnaire and the findings were evaluated using SPSS 21.0 statistics program. As a result of the evaluations, it can be said that in the increasing competitive environment with globalization, the relation of social capital, change management and innovation performance of the bank managers is important and that all of them can increase the competitive power of the banks as a result of effective use of them all.