Dikey aşındırma testinde aşındırıcı tozunun ve sıkıştırma yükünün aşınma üzerindeki etkisi
Effect of abrasive materials and counterweights on abrasion resistance in wide wheel abrasion test
  1. Tez No: 567603
  2. Yazar: ERCAN İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Doğal taşların aşınmasını belirlemek için en çok kullanılan standart test yöntemleri, Geniş Disk (Dikey) Aşındırma (GDA) ve Böhme aşındırma (BA) testleridir. Bu çalışmada, Geniş Disk (Dikey) Aşındırma (GDA) testi için 48 adet 7x10x3 cm boyutlarında ve Böhme aşındırma (BA) testi için 24 adet 7x7x3 cm boyutlarında numune kullanılmıştır. Bu numunelerin fiziksel özelliklerin yanı sıra farklı aşındırıcı tozlarındaki, sıkıştırma yüklerindeki ve cilalı ve mat yüzlerindeki aşınma miktarları incelenmiştir. GDA ve BA deneylerinde hem yapay korundum hem alüminalı korundum tozu kullanıldığında örnekler üzerinde birbirine yakın aşındırma değerleri elde edilmiştir. GDA deneyinde, iki farklı aşındırma tozu arasında yapılan karşılaştırmada yapay korundum tozunun bir örnek için kullanılan sarfiyat miktarına bakıldığında kullanım sayısı gibi avantajları olduğu gözlenmiştir. GDA deneyinde, sıkıştırma yükü arttığında oluk açıklığının arttığı belirlenmiştir. Ayrıca kayaçların cilalı ve mat yüzlerinin aşınmaya karşı kısmen farklılık gösterdiği belirlenmiş ve mat yüzeylerin deneylerde kullanımının daha doğru olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most widely used standard test methods for determining the wear of natural stones are Wide Wheel (Vertical) Abrasion (WWA) and Böhme abrasion (BA) tests. In this study, 48 (7x10x3cm) samples were used for Wide Wheel (Vertical) Abrasion (GDA) test and 24 (7x7x3cm) samples were used for Böhme abrasion (BA) test. The physical properties of these samples as well as the abrasion amounts of different abrasive materials, counterweight loads and polished and matte surfaces were examined. When both artificial corundum and corundum (white fused alumina) powder were used in GDA and BA experiments, close abrasion values were obtained on the samples. In the GDA test, the comparison between two different abrasive powders was showed that artificial corundum powder has advantages such as the number of consumptions used in a sample. In the GDA test, it was found that the groove width increased when the counterweight load increased. In addition, it has been determined that the polished and matte surfaces of the rocks show some differences against abrasion and it is determined that the matte surfaces will be more accurate in the experiments.