Yeni medyada içerik doğrulama platformları: Teyit.org örneği
Content verification platforms in new media: The case of teyit.org
- Tez No: 567607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Son dönemde web 2.0 teknolojilerinin gelişmesi ve kullanıcıların da artık birer içerik üreticisi haline geldiği yeni medya ortamlarında yalan haberler artık daha sık karşımıza çıkmaktadır. Yeni medya platformlarının getirdiği, küreselleşme ve hız özellikleri sayesinde hızlı bir şekilde yayılma da gösteren yalan haberler, önemli bir etik sorun yaratmaktadır. Bu durum, özellikle sosyal medyada dijital okuryazarlığın önemini daha da fazla ortaya koymaktadır. Dijital çağda dezenformasyon ve yalan haberle, insanların farklı konulara ilişkin görüşleri manipüle edilmeye çalışılmakta, üretilmiş yalan içerikler, yeni medya kullanıcıları arasında hızla gerçeğin yerini almaya başlamaktadır. Özellikle filtre balonu, yankı fanusu gibi kavramlarla kullanıcıların ideolojik olarak kendi görüşlerine uygun içeriklerle beslenme ve bu içeriklerdeki yalan haberlere inanma eğiliminin daha fazla olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca; sahte, bot ve troll hesaplarla da yalan haberlerin dolaşım hızı da artmakta ve etki alanı genişlemektedir. Bu tezde, yalan haberin yayılmasının engellenmesi ve dijital okuryazarlığın geliştirilmesi bağlamında doğrulama platformlarının yapısı ve işleyişi incelenmiştir. Çalışma, Teyit.org adlı doğrulama platformunun 1 Ocak 2018 -31 Aralık 2018 tarihleri arasında yaptığı doğrulama faaliyetlerine ilişkin içerik analizine ve platform ekibi ile yapılan derinlemesine görüşmeye dayanmaktadır. Çalışmada; haberlerin doğrulama süreçleri, yalan haberin sosyal ağlardaki yayılımı, aldığı etkileşim sayısı, yalan haberlerin içerik türleri ve yalan haberle mücadele yöntemleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the recent development of web 2.0 technologies and new media environments where users are now becoming content producers, fake news has become more common. Thanks to the globalization and speed features brought by the new media platforms, fake news that is spreading rapidly creates a serious ethical problem. This situation further highlights the importance of digital literacy, especially in social media. In the digital age, fake news has been published to try to manipulate people's views on many issues, and fake content is quickly becoming a reality among new media users. Especially, by using methods such as filter bubble and echo chamber, it is stated that users are more likely to encounter content that suits their views and to believe in fake news in these contents. In addition, with fake, bot and troll accounts, the circulation rate of the news is increasing and the domain is expanding. In this thesis, the structure and functioning of the verification platforms have been examined in the context of preventing fake news spread and developing digital literacy. The study is based on the content analysis of the verification platform Teyit.org between January 1, 2018 and December 31, 2018, and the in-depth interview with the platform team. In this study; validation processes of news, the spread of fake news in social networks, the number of interactions received, the types of content of fake news and methods of protecting from fake news were examined.