112 çalışanı paramedik ve acil tıp teknisyenlerinin temel yaşam desteği uygulamalarının güncel kılavuzlara uygunluk düzeyi ve bunu etkileyen faktörler
The level of compliance with current guidelines of the basic life support applications of 112 staff paramedic and emergency medicine technicians and the factors affecting it
- Tez No: 567645
- Danışmanlar: PROF. DR. POLAT DURUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada Kayseri 112 acil sağlık sisteminde görev yapan daha önce temel yaşam desteği eğitimi almış acil tıp teknisyenleri ve paramediklerin kardiyopulmoner resüsitasyon ile ilgili bilgi düzeylerinin, kadiyopulmoner resüsitasyon uygularken yaptıkları tercihlerin, güncel kılavuzlara ve uluslararası algoritmalara uygunluk düzeylerinin değerlendirilmesi ve bu düzeylerin hangi faktörlerden etkilendiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada örneklem olarak Kayseri ili 112 acil sağlık sisteminde görevli bütün paramedik ve acil tıp teknisyenlerine ulaşılması hedeflenmiştir. Çalışma kesitsel tipte bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Aim. In this study, it is aimed to evaluate the level of knowledge about cardiopulmonary resuscitation of emergency medicine technicians and paramedics who have been trained in basic health support in Kayseri 112 emergency health system and their compliance with current guidelines and international proposed algorithms and determine which factors are affected. Method. The sample was selected as all paramedic and emergency medical technicians working in 112 emergency health system in Kayseri. This is a cross-sectional study. The data were analyzed by SPSS 21.0 program.