Karaman, Konya ve Nevşehir İllerindeki bağ sahalarında görülen virüs hastalıkları ve yayılışlarının tespiti üzerine araştırmalar
- Tez No: 76642
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERDİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Doktora Tezi KARAMAN, KONYA ve NEVŞEHİR İLLERİNDEKİ BAĞ SAHALARINDA GÖRÜLEN VİRÜS HASTALIKLARI ve YAYILIŞLARININ TESBİTİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Birol AKBAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER 1998, Sayfa: 139 Jüri: Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER Prof. Dr. Serap AÇIKGÖZ Doç. Dr. Filiz ERTUNÇ Bu çalışmada bağ yetiştiriciliği yapılan tüm ülkelerde gün geçtikçe önemi artan ve oluşturduğu zararları ekonomik boyutlara ulaşan bağ virus hastalıklarının Orta Güney Anadolu bölgemizin bağ alanlarının %90'nını kapsayan Karaman, Konya ve Nevşehir illeri ve çevresindeki durumu araştırılmıştır. Karaman, Konya ve Nevşehir illerinin 14 ilçesine bağlı 53 köyünden toplanan asma materyali biyolojik (otsu ve odunsu) ve serolojik (agar jel ve ELISA) olarak test edilmiştir. Yapılan testler sonucunda asma örneklerinin Ahududu halkalı leke virusu (Raspberry ringspot nepovirus, RpRSV), Asma yaprak kıvrılma virusu (Grapevine leafroll closterovirus, GLRaV I+H+HI+V), Asma yelpaze yaprak virusu (Grapevine fanleaf nepovirus, GFLV), Çilek latent halkalı leke virusu (Strawberry latent ringspot nepovirus, SLRSV), Domates siyah halka virusu (Tomato black ring nepovirus, TBRV) ve Kazotu mozaik virusu (Arabis mosaic nepovirus, ArMV) ile bulaşık olduğu, Domates halkalı leke virusu (Tomato ringspot nepovirus, ToRSV) ile bulaşık olmadığı gözlenmiştir. Bu üç ilin genelinde en yaygm olan virüsün GFLV olduğu, bunu sırasıyla TBRV ve GLRaV'nin takip ettiği görülmüştür. Test edilen 344 asma örneğinin 136'sında GFLV, 128'inde TBRV, 11 Tinde GLRaV, 84'ünde ArMV, 52'sinde SLRSV ve 13'ünde de RpRSV saptanmıştır. Test edilen 344 örneğin 247'sinin yani % 71.8' inin bir ya da daha fazla virus ile bulaşık olduğu saptanmıştır. Çalışma sahasındaki bağ alanlarında yer alan bir çok asma çeşidinde yaygm olarak bulunan TBRV Chenopodium amaranticolor' da çoğaltılarak n-butanol kloroform yöntemi ile safiaştınlmıştır. Saflaştırılan TBRV iki ayrı Yeni Zellanda tavsanma antiserum üretimi için, 4 kez karma deri altından birer haftalık aralıklarla enjekte edilmiştir. Üretilen antiserumun titresi agar jel immunodiffüzyon testinde birinci tavşan için 1/1024 2. tavşan için ise 1/2048 olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Karaman, Konya, Nevşehir, Asma viruslan, Survey, Biyolojik ve serolojik testler, Antiserum üretimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis STUDIES ON THE IDENTIFICATION OF GRAPEVINE VIRUS DISEASES AND DETERMINATION OF THEIR INCIDENCE IN THE VINEYARDS OF KARAMAN, KONYA AND NEVŞEHİR PROVINCES Birol AKBAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER 1998, Page: 139 Jury: Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER Prof. Dr. Serap AÇIKGÖZ Assoc. Prof. Dr. Filiz ERTUNÇ In this study, a survey of grapevine viruses was conducted in Karaman, Konya and Nevşehir provinces which have 90 % vineyard of the Middle South Anatolia region. The samples were collected from 53 different villages of 14 different districts of these provinces. Then they were tested biologically and serologically. As a result, Arabis mosaic nepovirus (ArMV), Grapevine fanleaf nepovirus (GFLV), Grapevine leafroll closterovirus (GLRaV I+II+III+V), Raspberry ringspot nepovirus (RpRSV). Strawberry latent ringspot nepovirus (SLRSV) and Tomato black ring nepovirus (TBRV) were found. Tomato ringspot nepovirus (ToRSV) was not detected in any samples. GFLV, TBRV and GLRaV were detected as the most common viruses in these provinces. The serological tests showed that 247 samples out of individually checked 344 samples were infected by viruses. This shows that 71.8 % of the samples tested were infected by one or more viruses. GFLV, TBRV, GLRaV, ArMV, SLRSV and RpRSV were detected in 136, 128, 1 1 1, 84, 52, and 13 samples, respectively. TBRV that commonly occurred in the Middle South Anatolia region's vineyards was purified from Chenopodium amaranticolor using n-butanol chloroform method. The purified preparations were used as immunogens and injected to two New Zealand rabbits subcutaneously at weekly intervals. As a result, an antiserum was obtained with a titre of 1/1024 for first rabbit, with a titre of 1/2048 for second rabbit in the agar gel immunodiffusion tests. KEY WORDS: Karaman, Konya, Nevşehir, Grapevine viruses, Survey, Biological and serological tests, Antiserum production