Bitkisel kökenli fenoliklerle bor içerikli bileşikler hazırlanarak gümüş nano kremlerin üretilmesi
Production of silver nano creams by preparing boron containing compounds with fenolics of plant origin
  1. Tez No: 567665
  2. Yazar: METİN ATLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bor cevheri; metalle ametal arası yarı iletkenliğe sahip ve 230'dan fazla minerali olduğu bilinen bir element olarak nitelendirilmektedir. Bor'un oksijene karşı büyük bir ilgisi vardır. Vücudumuzda, belli bir yaştan sonra serbest radikallerin çoğalması sonucu, cildin kolajen tabakası tahrip olur ve yaşlanma süreci başlar. Deride, serbest radikal ürünlerinin oluşumuna bağlı olan oksidatif stres yaşlanmanın başlıca nedenlerinden biridir. Derinin oksidatif strese karşı korunması amacıyla içinde antioksidanların bulunduğu kozmetikler ve deri bakım ürünleri geliştirilmiştir. Bitkilerdeki antioksidanların, bu sürecin başlamasını geciktirici etkisi vardır. Antioksidan, antimikrobiyal, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip fenolik bileşiklerin insan sağlığı üzerinde birçok olumlu tesirleri olduğu belirlenmiştir. Bu çerçevede literature baktığımızda Dünya'da ve Türkiye'de bor içeren bileşikler üzerine antioksidan ve antikanser çalışmaları yapılmakla birlikte, bitkisel kaynaklı fenolik bileşikler ile bor'un oluşturduğu bileşiklerin aktivitelerinin araştırıldığı çalışma sayısı azdır. Kozmetik amaçlı birçok kimyasal madde cilt yoluyla vücuda alınmakta ve organizmada farklı etkiler göstermektedir. Kozmetiklerde kullanılan maddeler derideki hücresel olayları etkiler ve hücrelerin yenilenme, tamir ve kontrol mekanizmalarını uyararak, derinin daha sağlıklı ve genç görünmesini hedefler. Farklı kaynaklardan elde edilen aktif maddeler uygun kombinasyonlar halinde kullanıldığında yeni ve etkili dermokozmetik ürünler elde edilebilmektedir. Antioksidan ve antikanser aktivitesi yüksek bitkisel katkılı yeni boronik ester bileşiklerinden yeni kremler elde etmeye çalışmamız ve ileride ticarileşme potansiyelinin de olması çalışmayı özgün kılmaktadır. Bu çalışma kapsamında antioksidan özelliği yüksek olan fenolik (kersetin ve kateşin) bitkisel bileşiklerin çeşitli boronik asitlerle modifiye edilerek sentezlenip elde edilen bileşikler; 1H, 13C NMR, LC-MS-IT-TOF, UV-Vis., FTIR gibi cihazlar kullanılarak karakterize edilmiştir. Elde edilen bitkisel kökenli yeni boronik ester bileşiklerinin antioksidan etkileri, DPPH serbest radikal süpürücü aktivitesi, ABTS katyon radikali giderim aktivitesi ve CUPRAC yöntemiyle bakır indirgeme kapasitesi yöntemleri ile antikolinesteraz etkileri ise asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz yöntemleri ile, sitotoksik etkileri sağlıklı, meme ve kolon kanseri hücre serilerine uygulanarak MTT yöntemi ile belirlenmesinin yanı sıra üreaz ve tirozinaz enzim aktiviteleri de belirlenmiştir. Antioksidan ve sitotoksik etkileri yüksek, toksik etkisi düşük çıkan QB1 bileşiğinin nano gümüş partiküllerini de içeren kremi yapıldı. Kremin 12 gönüllü üzerinde mikrobiyolojik ve dermatolojik testi“Cosming Laboratuvar Bilgi Yönetim Eğitim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti.”tarafından yapılmıştır. Test sonucu kremin dermatolojik ve mikrobiyolojik olarak uygun olduğu onaylanmıştır.
Özet (Çeviri)
Boron ore; is considered as an element having semiconductivity between metal and nonmetal and known to have more than 230 minerals. Bor has a great relevance to oxygen. In our bodies, after a certain age as a result of the proliferation of free radicals, the collagen layer of the skin is destroyed and the aging process begins.In the skin, oxidative stress due to the formation of free radical product is one of the main causes of aging. In order to protect the skin against oxidative stress, cosmetics and skin care products containing antioxidants. Antioxidants in plants have the effect of delaying the onset of this process. Phenolic compounds having antioxidant, antimicrobial, antiviral and antibacterial properties have been determined to have many positive effects on human health. In this context, when we look at the literature, although in the World and Turkey studies on antioxidant and anticancer compounds containing boron, there are few studies investigating the activities of phenolic compounds of plant origin and compounds of boron. Many cosmetic chemicals are taken into the body through the skin and show different effects on the organism. The substances/materials used in cosmetics affect the cellular events in the skin and by stimulating the regeneration, repair and control mechanisms of the cells and aim to make the skin look healthier and younger. When active materials/substances from different sources are used in suitable combinations , new and effective dermocosmetic products can be obtained. The fact that we are trying to obtain new creams from new boronic ester compounds with high plant antioxidant and anticancer activity and also in the future the potential for commercialization makes the study unique. In this study, phenolic herbal compounds (quercetin and catechin), which have high antioxidant properties, should be modified with various boronic acids and synthesized. 1H, 13C NMR, LC-MS-IT-TOF, UV-Vis, FTIR. Antioxidant effects of the obtained boronic ester compounds of plant origin, antioxidant activities of DPPH radical scavenging activity, ABTS cation radical scavenging activity and copper reduction capacity by CUPRAC method, anticholinesterase activities by acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase methods, cytotoxic effects healthy, breast and colon cancer cells will be determined by MTT method as well as tyrosinase and urease enzyme activities. A high level of antioxidant and cytotoxic effects, low toxic effect of QB1 compound containing nano silver particles was cream. The microbiological and dermatological tests of the cream on 12 volunteers were performed by“Cosming Laboratuvar Bilgi Yönetim Eğitim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti.”The test result was confirmed to be dermatologically and microbiologically suitable.