Türkiye'nin bölgesel kalkınmaya yönelik teşvik politikalarının Azerbaycan için uygulanabilirliği
Applicability of Turkey's incentive policies for regional development in Azerbaijan
  1. Tez No: 567682
  2. Yazar: FARİD MEHRALİZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAHAR ŞANLI GÜLBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Modern dünyada ülkelerin ekonomi politikalarının en önemli amaçlarından biri sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasıdır. Sürdürülebilirlik kavramı, bugünün gereksinimlerinin, gelecek kuşakların da kendi gereksinimini karşılama hakkını ortadan kaldırmadan karşılanmasını ifade etmektedir. Bu kapsamda en çok önem verilen faaliyetlerden biri de bölgesel kalkınmadır. Tüm bölgelerin kalkınma sürecine dahil edilmesi için, bölgesel kalkınma politikaları ve uygulanan teşvikler önem arz etmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmaları için bölgelerarası eşitsizliklerin ortadan kaldırılması en öncelikli konulardan biridir. Bu çalışmada, bölgesel kalkınma ve teşvik kavramlarının temel özellikleri ve prensipleri ortaya konularak, Türkiye'nin ve Azerbaycan'ın bölgesel kalkınma politikaları ve uyguladıkları teşvikler incelemekte, aynı zamanda, Türkiye'de uygulanan politikaların Azerbaycan'da o alanlardakı sorunların çözülmesine muhtemel etkileri analiz edilmektedir
Özet (Çeviri)
One of the most important objectives of the economic policies of the countries in the modern world is to ensure sustainable development. The concept of sustainability means that today's needs are met without eliminating the right of future generations to meet their own needs. One of the most important activities in this context is regional development. Regional development policies and incentives implemented are important for all regions to be included in the development process. In the case of developing countries elimination of integration is crucial in order to reach their goals in development. In this study, by introducing the basic features and principles of regional development and promote the concept of Turkey's and Azerbaijan's regional development policies and examines incentives implemented, at the same time, the policies which are used in Turkey is analyzed the effects likely to solve the problems of the nanoscale in Azerbaijan.