Thomas Hobbes ve Wilhelm Von Humboldt'ta devlet kavramı
- Tez No: 567694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ MESUT TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Felsefenin kendine özgü soruları felsefesinin işleyişine de yön verir. Felsefeyi başlatan sorulardır. Bu sorular bir felsefe sorusu olarak, felsefe de görünür; bunlar felsefeye özgü sorulardır. Her nedir? 'li bir soru felsefenin işleyişine yön verir(Uygur 1984:51). Felsefedeki nedir kavramların anlamını sorar. Felsefe nedir sorusu kavramların anlamıyla uğraşmaktadır. Her felsefe sorusundaki amaç, bir kavramın ya da kavram öbeğinin açıklanmasıdır. Anlamı sorma felsefe sorularının özelliğidir. Felsefede asıl kaygı anlamdır (Uygur 1984:28). Filozof gerçekliği anlamaya çalışır. Öteki bilimlerin durduğu, varsayımları kabul ettiği yerde, filozof soru sormaya başlar. Felsefi açıdan üzerine en çok düşünülen alanların başında siyaset felsefesi gelir. İnsandan korkmakla birlikte insana olan sevgimizi de, derin saygımızı da, ona yönelik umutlarımızı da ve hatta istemimizi de yitiriyoruz. Aslında Nietzeche'nin nihilizmi tarif ederken kullandığı bu ifade günlük hayatımızda da açıkça görünmektedir. Bu durum olması gereken çizginin çok dışındadır. Toplum içinde önce insanca yaşamaya hakkımız olduğunu daha sonra da birey olduğumuzu, haklarımız olduğunu toplumu toplum yapan yegane unsurun birey olmaktan geçtiğinin farkında olmalıyız. Bu farkındalık sürecinde de bize eşlik edecek en önemli odak noktaları siyasetin tanımı ve siyaset felsefesinin siyaset içerisindeki durumunu, duruşunu anlamaktan geçer. İnsanlar bir arada yaşadıklarında kendilerine yeten bir varlık olabilirler. Eğer tek başlarına yaşarlarsa yetersiz kalırlar. İnsan toplumsal bir varlıktır. Her insanın onaylamasak bile kendi değerler ölçeği olduğunu kabul etmek, bireysel kişilik değeri anlayışının göstergesidir. Ama özgürlük söz konusu olduğunda, kendimizi bir başkasının yargıcı olarak görmemek, bize zarar vermediği sürece başkalarının alanlarına müdahale etme hakkımız olmadığı durumunun ortaya çıktığını görürüz. Politikacı, her bireyin yaşam standardını mümkün olabilecek en iyi seviyeye çıkarmak amacını taşımalıdır. Otorite olan insanlar, diğer insanları onları yormayacak türden tek tip insan kalıbına sokmayı isterler. Bunu yaptıklarında bireyselliği hiçe sayarlar. İnsan tarihsel süreçte tek başına değildir. Kişinin yaptığı eylemler başka insanları belirlemekle birlikte toplumsal eylemler de kişileri belirler. İnsan, grup- toplum, toplum-devlet, devlet-uluslar arası ilişkiler bağlamında bir etkileşim içindedir. Bu etkileşim dolayısıyla tarihsel dönüşümlerin görülmesi sağlanır. Etkileşimin sağladığı hareketlilik bize tarihsel dönemin niteliğini görmemiz açısından yardımcı olur. Gerçekleştirilmesi gereken herkes için tek bir ideal değil, eğer mümkünse her birey için ayrı ayrı idealler olmalıdır. Her birey kendi doğasında iyi ya da kötü bir şeyi geliştirme yeteneğine sahiptir. Her birey için mümkün olan en iyi ve en kötü vardır. Bireyin içinde bulunduğu şartlar, ya sürekli geliştirmeye uygun hale getirecek ya da onları ezip köreltecektir(Russell 2004:10-11). İnsanlarla hayvanlar arasında bazı düşünsel ve duygusal farklılıklar vardır. Duygusal farkların en başta geleni, insanın istek ve arzularının sınırsız olması ve bunların insanlar açısından tam olarak karşılanmasında yetersiz kalınmasıdır. Var olmak ve çoğalmak hayvanlara yettiği halde, insanoğlu yayılmak ister ve insanoğlunun bu konudaki istekleri sadece hayal gücünün olanaklarıyla sınırlıdır. Her insan elinden gelse, Tanrı gibi olmak ister(Russell 2010:3). İnsanın sınır tanımayan isteklerinin en başında iktidar ve şan kazanma olguları gelir. Bu çalışmada siyaset kavramı ve siyaset felsefesi tanımları çerçevesinde Thomas Hobbes ve Wilhelm Von Humboldt'un siyaset felsefesine bakış açılarını, devlet kavramını nasıl değerlendirdiklerini, bu kavramı nasıl anlamlandırdıklarını ve bu anlamlandırma işlemini hangi noktaları dayanak alarak yaptıklarını anlatmaya çalışacağım.
Özet (Çeviri)
Philosophy has peculiar questions and these questions inflences the action and starts philosophy. Questions which ı mentioned , are spesific to philosophy and seems philosophical questions in philosophy. Every question which includes“ What ”shapes the action. (Uygur 1984:51)“What”in philosophy , interrogates meanings of concepts and this question is about them. Aim of the every single philosophical questions is explaining of a concept or a concept group. Asking the meaning is a quality of philophical questions. Real concern of philosophy is meaning ( Uygar 1984: 28) . Philosopher tries to understand reality. At the point which science stops and admits assumption; philosopher starts to ask. Policy philosophy is one of the topics which has considered philosophically. We are losing our love , deep respect , hopes and even though our demands against humanity while we are afraid of it. Actually , this expression which Nietzeche used while he describing his nihilism seems very clearly in real life. This situation is way far from the line which it should be. We should aware of , prioritily, that we have right to life in humanistic conditions in society; after that we should aware of that we are individuals , we have rights and the most important factor of society is being individuals. During process of awareness ; the most important focus points which we should look out are definition of policy and understanding position of policy philosophy in policy. People can only be sufficient when they live together. If they stay alone , they can not handle it. Human is a communal being. Acceptence of every individuals have spesific principles, even though we don't approve , is symbol of“Particular personality principle”idea. But when the topic is freedom ; we understands that we should not act as a judge for somebody else and we can not interfere somebody 's area unless they don't bother our area. Politician have to try enhance life standarts of every person. People who have authority wants to create a basic human profile which do not think and make critics about them but they ignore particularity. Human is not alone throughout the history. Actions which made by people affects society also communal actions affects people. Person is in an interaction between : Group – society , society-power , power- international relationships. Therefore, historical changes can be seen. Movement of interaction helps us about umderstanding the quality of historical era. There is not only one ideal which has to be carring out by everyone. Furthermore , in a society every individuals should have different ideals. Every individuals have the ability of developing something , in a good or bad way. There are the best and worst conditions for everone. Conditions and circumstances of individual's situation ; make them appopriate and develop them or press and make them worse. (Russell 2004:10-11) . There are many different logical and emotional manners between human and animal . Foremost of emotional difference is eternity of human's demands and unsuffiency of can not success to make these demands real. Productivity is enough for animals but human. Human wants to disperse and his limits is endless as imagination. Ever human wants to be play God role , if he could. (Russell 2010:3). Foremost of endless demands are power and repute concepts. In this work , according to policy and policy philosophy ; ı am going to mention about Thomas Hobbes and Wilhelm Von Humboldt's opinions on policy philosophy , how they evaluated and explained the definition of power and points which they built their opinions on.