Yerel yönetişim göstergeleri açısından Adana'da kurumsal uygulamalar: Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi
Corporate practices in adana in terms of local governance indicators: City Council of Adana Metropolitan Municipality
- Tez No: 567726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA EŞKİ UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yerel yönetimler toplumun ihtiyaçlarını karşılayan birimlerdir. Fakat kent nüfusunun artması ve yönetimde yaşanılan hızlı değişimler nedeniyle yerel birimler bu hizmetleri yerine getiremez olmuştur. Bu olumsuzlukları düzeltmek adına yönetimde yeniden yapılanmaya gidilmiş ve mevcut sorunlarının tamamının devlet eliyle değil toplum ve diğer paydaşlar aracılığıyla çözülmesi gerektiği fikri yer almıştır. Yönetimde özellikle katılımcılığı ön planda tutarak yeni bir bakış açısı getiren yönetişim kavramı, yerel birimlerde aktif vatandaşlığı ön plana çıkararak hesap verebilir, şeffaf, eşit, kapsayıcı, etkili ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir yönetim anlayışını benimsemiştir. Bu sürece katkı sağlayan Gündem 21 ve Yerel Gündem 21 eylem planları faaliyetlerini yerel birimlerde gerçekleştirmek adına Kent Konseylerinin oluşumunu desteklemiş ve belediyenin 5393 sayılı kanunu gereğince Kent Konseylerinin kurulması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; Adana'da yerel yönetişim göstergesi olarak kurulan Adana Kent Konseyi'nin yerel yönetişimin bir aracı olup olmadığını, faaliyetlerini yönetişimin ilkelerine uygun olarak gerçekleştirip gerçekleştirmediğini ortaya koymaktır. Bu tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilk olarak yönetişim teriminin kavramsal çerçevesi, ilkeleri ve yönetişimin aktörleri açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra yerel yönetişimin kuramsal kaynakları olan Gündem 21 ve Yerel Gündem 21 açıklanarak Türkiye'deki yerel yönetişim uygulama araçları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Adana Kent Konseyi'nin yapısı incelenmiş ve konseyin yapmış olduğu faaliyetlere yer verilerek yerel yönetişim göstergesi özelinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments are the units meeting the needs of the society. However, due to the increase in the population of the city and the rapid changes in the administration, local units could not provide these services. In the name of correcting these negativities, the management was restructured and the idea that all of its existing problems should be solved through the society and other stakeholders rather than by the state was appeared. The concept of governance, which brings a new perspective with particular emphasis on participation in management, has adopted an accountable, transparent, equal, inclusive, effective and rule-based management approach by emphasizing active citizenship in local units. The Agenda 21 and Local Agenda 21 action plans, which contribute to this process, supported the formation of City Councils in order to carry out its activities in the local units, and it became compulsory to establish City Councils in accordance with the Law No. 5393 of the municipality. The aim of this study is to determine whether the Adana City Council, established as an indicator of local governance in Adana, is a means of local governance and whether its activities are practiced in accordance with the principles of governance or not. This thesis consists of two parts. Firstly, the conceptual framework of the term governance, the principles and actors of governance are tried to be explained in the first part. Then, the means of the local governance practices in Turkey are criticized by explaining the Agenda 21 and Local Agenda 21 which are the theoretical resources. In the second part, the structure of the Adana City Council was analyzed and the local governance indicator was examined including the activities the council has practiced.