Uluslararası öğrencilerin yükseköğrenime ilişkin görüşleri
Opinions of international students about higher education
- Tez No: 567725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE TOKER GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma Türkiye'de bulunan, Marmara Bölgesinde bulunan bir üniversitesinde eğitim gören uluslararası öğrencilerin Türkiye'deki yükseköğrenime ilişkin görüşlerini ortaya koymak amaçlı yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Marmara Bölgesindeki üniversitede okuyan ve kartopu örnekleme yöntemi ile seçilen 33 uluslararası öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan uluslararası öğrencilerin 16'sı kadın, 17'si erkektir. Veriler uzman görüşü alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmıştır. Görüşmeler araştırmaya katılan 33 öğrenci ile yüz yüze ve telefon ile görüşülerek yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz edilen veriler doğrultusunda şu sonuçlar elde edilmiştir: uluslararası öğrencilerin 13'ünün yükseköğretimin niteliğine yönelik“beklentileri karşılanmıştır”, sekizinin“beklentileri karşılanmamıştır”ve 12'sinin“beklentisi ortalarda”kalmıştır. Ayrıca Öğretim üyelerinin ders içindeki davranışlarına yönelik“olumsuz”, öğretim üyelerinin ders dışındaki davranışlarına, idari personele, barınma olanaklarına ve sağlık olanaklarına yönelik“olumlu”görüşlere sahip oldukları, üniversitede yeteri kadar materyal olduğu ancak gerektiği kadar kullanılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bireysel olarak aktif olan uluslararası öğrencilerin sosyalleşmede“sıkıntı yaşamadıkları”, aktif olmayanların ise sosyalleşmede“sıkıntı yaşadıkları”belirlenmiştir. Son olarak, sosyalleşme olanaklarının çoğunlukla“belediye ve uluslararası öğrenci dernekleri”tarafından düzenlenen etkinlikler ile sağlandığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan bu araştırma sonuçlarının Türkiye'de uluslararası öğrencilere yüksek öğretim hizmetini çalışmalararına destek olacağı ve alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted about the international students studying at a University in the Marmara region and located in Turkey to reveal the idea related to higher education in Turkey. The study group of the research consists of 33 international students studying at a University in the Marmara region in spring semester in 2018-2019 academic year and were selected by snowball sampling method. International students participating in the research were 16 female and 17 male. Data were collected with semi-structured interview forms prepared by taking expert opinion. Interviews were conducted face-to-face and by telephone with 33 students participating in the research. Obtained data analysed by content analysis and descriptive analysis method. According to the analysed data the following results were obtained: According to 13 of the international students the quality of higer education taken here“satisfy the expectations”, according to 12“stay in the midst of expectations”, have“negative”views on the behaviour of faculty members in the course but have“positive”views on the behaviour of faculty members and administrative staff outside the course, at the same time to the housing opportunities and health facilitiei and it is concluded that there is enough material in the university but it is not used as needed. Lastly, active international students don`t have any problem in socializing but those who are not active have problem in socialisation and it is concluded that socialisation opportunities are mostly provided through activities organized by“municipality and international student associations”. It is considered that this research will beneficial for the development of the institution and will contribute to the field.