İbrahim en-Nehaî'nin Aile Hukuku alanındaki fıkhi görüşleri
Legal views of İbrahim al-Nahai in the field of Family Law
- Tez No: 567737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMEDDİN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İbrahim en-Nehaî Irak'ta rey ekolünü varlık alanına çıkaran ilk fıkhî şahsiyettir. Nehaî, Alkame b. Kays aracılığıyla İbn Mes'ud'dan aldığı bilgileri ve görüşlerini öğrencilerine aktarmış, Ebû Hanîfe ise bu bilgileri, Nehaî'nin görüşlerini ve metodunu Nehaî'nin öğrencilerinden olan hocası Hammâd b. Ebî Süleyman'dan almıştır. Bu çalışmada İbrahim en-Nehai'nin Hanefî mezhebine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde nikâh ikinci bölümde talak başlığı altında Nehaî'nin fıkhî görüşlerini aktararak dört mezhepte ihtilaf edilmiş meselelerde Hanefî mezhebinin görüşlerinin Nehaî'nin görüşleriyle uyumlu olup olmadığı, Hanefî mezhebinin görüşüyle Nehaî'nin görüşünün farklı olduğu meselelerde Nehaî'nin görüşünün hangi mezhebin görüşüyle benzer olduğu belirtilerek konular işlenmiştir. Aile hukuku ile ilgili ve dört mezhep arasında ihtilaflı ana başlıkları da içeren 45 meselede Hanefî mezhebinin görüşünün Nehaî'nin görüşüyle aynı olup 12 meselede Hanefî mezhebi ile Nehaî'nin görüşlerinin farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ibrahim al-Nahai was the first scholarly figure in Iraq to bring the ahl al-Ray into the field of existence. Nahai has transmitted the knowledge and the views of those who have related from Ibn Masud through Alqama b. Kays to his students. Abu Hanifa, received his knowledge from his teacher Hammad b. Abi Suleiman who was Nahai's student. In this study, the effects of Ibrahim al-Nahai on Hanafi sect was investigated. Our study consists of two main titles. The first title is marriage, the second one is divorce. There are some disputes among the four sects in family law. We also investigated which schools of law's views about family law are compatible with the views of Nahai and which are different from Nahai views. These topics were also included in this study. As a conclusion, the views of the Hanafi school of law and Nahai's views are same in 45 issues, on the other hand the Hanafi school of law and Nahai's views are different in 12 issues related to family law in islam.