Kilikya Ermenileri ve haçlılar arasındaki siyasi, dini ve kültürel ilişkiler
Political, religious and cultural relations between Cilician Armenians and crusaders
  1. Tez No: 567758
  2. Yazar: ARZU PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Eski çağlardan beri Roma, Pers, Sasani ve Bizans'ın nufüzu altında yaşayan ve var olma mücadelesi veren Ermeniler siyasi ve dini olarak çok büyük baskılara maruz kalmıştır. Özellikle aynı dinin mensubu olmalarına rağmen Bizans'tan gördükleri tehcir ve baskılar karşısında Anadolu'da herhangi bir siyasi varlık oluşturulmasına izin verilmeyen Ermeniler, Kilikya bölgesine giderek buranın coğrafya şartlarını lehlerine çevirmiş ve siyasi bir oluşum içine girmeye çalışmışlardır. 1071 sonrası Anadolu'yu yurt edinmeye başlayan Türkler'in bölgede etkin olması ve Bizans'ın sürekli olarak Ermenileri hakimiyet altına almaya çalışmalarından ötürü bir siyasi birlik kuramayacağını idrak eden Ermeniler güçlü bir müttefiğe ihtiyaç duymuşlardır. İşte bu noktada papalık kurumuna siyasi birliklerini temin edebilmek için yardım çağrısında bulunan mektup ve elçiler göndermişlerdir.. Ermeniler'in yanı sıra Bizans'ta papalığa yardım çağrısı ihtiva eden mektuplar yazınca bu çağrılar seferlerin başlamasına etki etmiştir. Haçlı seferleri süresince Haçlılara Bizans'tan ve diğer topluluklardan daha fazla lojistik, ve askeri desteği veren Ermeniler evlilikler yoluyla da Haçlılarla akrabalık bağları kurmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The Armenians who lived under the influence of Rome, Persia, Sasanians and, Byzantine from the ancient times and who struggled to exist were exposed to great pressures politically and religiously. Although they were the members of the same religion, they were not allowed to establish a political entity in Anatolia because of the relocation and oppression by Byzantium and they tried to enter into a political formation by going to the Cilicia region and turning the geography conditions into their favor. The Armenians who realized that the Turks, who started to acquire Anatolia after 1071, were active in this region and that they could not establish a political unity because the Byzantines were constantly trying to dominate them, needed a strong ally. At this point, they wrote letters to the papal institution calling for help in order to provide political association. In addition to the Armenians, Byzantine wrote some letters to call for help to papal institution and all this developments have contributed to the beginning of the Crusades. During the Crusades, Armenians who gave more logistics and military support to the Crusaders than the Byzantines and other communities had established kinship ties with the Crusaders through marriages.