The European Union and 'Asylum shopping': A comparative analysis
Avrupa Birliği ve 'Mükerrer iltica talepleri': Karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 567759
  2. Yazar: VİLDAN TAŞTEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE PINAR GÖZEN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tarih boyunca insanlar, çeşitli sebeplerle bireysel olarak veya gruplar halinde bir yerden bir yere göç etmiştir ve bu nedenle göç, her zaman yerde görülebilen yaygın bir olgu olmuştur. Göç eden gruplar arasında zulüm korkusu, çatışma ve şiddet gibi sebeplerle yerlerinden edilen insanlar olarak tanımlanan mülteciler, mültecilerin korunmasının kendine has dinamikleri olan çok yönlü bir konu olması nedeniyle özel bir yere sahiptirler. Avrupa ve özellikle Avrupa Birliği (AB) tarihinde birçok kez kitlesel göç hareketleriyle karşılaşmıştır. Ancak 2011 yılında Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerini etkisi altına alan çalkantılarla başlayıp 2015 yılında zirveye ulaşan ve halen devam etmekte olan mülteci koruma krizi, AB için benzeri görülmemiş bir insani krize dönüşmüştür. AB, topraklarına ulaşan sığınmacıların korunma ihtiyaçlarına Avrupa Ortak Sığınma Sistemi (AOSS) çerçevesinde yanıt vermeye çalışsa da bu krizi yönetmeyi başaramamıştır. Bunun sonucunda ise AOSS'nin temel eksiklikleri ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda bu tezin amacı, sığınma ve göç alanlarında AB için ciddi bir sorun teşkil eden mükerrer iltica talepleri sorununun incelenmesi ve son dönemde yaşanan mülteci koruma krizi odağında bu sorunun boyutu ve sebeplerinin belirlenmesidir. Bu amaçla dört AB Üye Ülkesi—Yunanistan, Almanya, Macaristan ve İsveç—örnek ülkeler olarak seçilmiş ve sığınma alanındaki politika ve uygulamaları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bu analizden yola çıkarak bu çalışmada AB Üye Ülkelerinin sığınma politika ve uygulamaları arasında ciddi farklılıklar olduğu ve AB'nin tam uyumlaştırma konusundaki başarısızlığı nedeniyle mükerrer iltica talepleri sorununun son yıllarda yaşanan mülteci koruma krizi esnasında da devam ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have moved from one place to another either individually or in groups due to various reasons, making migration movements common and widespread. Among migrants, refugees—who are defined as forced migrants uprooted by fear of persecution, conflicts and violence—have a particular place since refugee protection is a multi-faceted issue affecting countries and regions. Europe, and the European Union (EU) in particular, had previously encountered mass migration movements. Nevertheless, the ongoing refugee protection crisis—which started in 2011 following the turmoil in the Middle East and North African countries and peaked in 2015—has turned into an unprecedented humanitarian crisis. Although the EU tried to respond to the protection needs of asylum seekers reaching its territory under the framework of the Common European Asylum System (CEAS), it has failed to properly manage the crisis. As a result of this, the inherent deficiencies of the CEAS have also become apparent. In this vein, the main objective of this thesis is to analyse the issue of asylum shopping—a significant problem of the EU in the field of asylum and migration—and to determine its extent and underlying reasons with a focus on the recent refugee protection crisis. To this end, four EU Member States—namely Greece, Germany, Hungary and Sweden—are selected as representative cases, and their asylum policies and practices are compared and contrasted. Based on such analysis, this thesis concludes that there are vast differences among the asylum policies and practices of the EU Member States, and due to the failure of the EU in ensuring complete harmonisation, asylum shopping problem has continued during the recent crisis.