Bacterial colonization on dental implant materials
Diş implant materyalleri üzerindeki bakteriyal kolorizasyon
  1. Tez No: 56778
  2. Yazar: GÜL KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL ALAEDDİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
öz DİŞ IMPLANT MATERYALLERİ ÜZERİNDEKİ B AKTERİYAL KOLONİZASYON Kahveci, Gül M.S., Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gürdal Alaeddinoğlu Eylül 1996, 121 Sayfa Periodontal iyileşme, tamir ya da rejenerasyonu içeren bir dizi karakterize olaydır. Bu olaya katılan hücreler arasında gingiva epiteli, bağ dokusu, alveolar kemik, periodontal ligament hücreleri sıralanabilir. Yönlendirilmiş doku rejene rasyonu prosedürü dahilinde ve e-PTFE membran ile yapılmış klinik çalışmalarda periodontal hasarların periodontal ataçman rejenerasyonu ile giderildiği saptanmıştır. Yukarıda bahsi geçen bu dört doku ameliyat sonrası oluşan diş köküne komşu olan boşluğu doldurmak amacıyla birbirleri ile yansırlar. Eğer müdahale VIedilmezse yansı her zaman epitel doku kazanır. Diş kökü epitel ve bağ dokudan izole edildiğinde alveolar kemiğe ve periodontal ligamente boşluğu doldurmak üzere bir şans verilmiş olur. Bu dokular gerçek yeni ataçmanlar oluşturmak için diş kökü yüzeyindeki yeni sementumla ilişkiye geçerler. Gore-Tex membranı tozunmayan bir materyalden yapılmış olup iyileşme sırasında haraplanmış bölge izolasyonundan sorumludur. Materyal 4-6 hafta sonra yapılan ikinci bir ameliyatla alınıncaya kadar, yerinde bırakılır. Klinik çalışmalar sırasında, bu süre zarfında membranın boyun kısmında bakteriyel plağın ve inflamasyonun eşlik ettiği ağız boşluğuna doğru seyreden açılmalar gözlemlenmiştir. Durumun yönlendirilmiş doku rejenerasyonu çalışmalarına olan etkisi karanlıkta kalmış bir konudur. Çalışmamızda 18 hastadan çıkarılan Gore-Tex malzemeleri ile 11 hastadan elde edilen Augmentin ya da Duocid kaplı Gore-Tex membranlan elektron mik- roskopisi (SEM) ve mikrobiyolojik yöntemlerle incelenmiştir. Bu yöntemler membranların doku integrasyonu ve bakteri kolonizasyonlar ile olan ilişkiyi orta ya çıkarmıştır. Örneğin, ikinci grupta plağa bağlı“corn cobs”yapısına çok ender olarak rastlanmıştır ve spiroket, filament, çomak gibi çeşitli bakteri gruplarının birikiminin daha hafif olduğu saptanmıştır. İkinci grupta az sayıda görülen Smutans varlığına rağmen A.actinomycetemcomitans'a. hiç rastlanmamıştır. Klinik olarak ilk gruptaki yüksek inflamasyon oranı dikkati çekmektedir, ayrıca klinik çalışma ların istatistiki analizleri bize iki grup arasında ikinci grubun lehine olmak üzere küçük fakat anlamlı bir fark olduğunu bildirmektedir. Diş implantlar gelişen tek noloji ile alveolar kemikle yaptığı integresyonun sağlamlaşması, köprü yapımı Vlliçin diğer sağlam dişlerin kesilmesine gerek kalmaması ve çoğu dişini kaybetmiş hastalara kalıcı protez uygulamalarında getirdiği kolaylıktan dolayı diş hekimliğinde kendine önemli bir yer edinmiştir. Çalışmamızda bu durumdaki 4 Core- Vent türü implant SEM metodu ile incelenerek yoğun olarak çomak ve filamentöz mikroorganizmalara rastlanmıştır. Buna ek olarak Candida albicans'm varlığı da saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Bakteri kolonizasyonu, yönlendirilmiş doku rejeneras- yonu, Gore-Tex, Core- Vent. V1U
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACTERIAL COLONIZATION ON DENTAL IMPLANT MATERIALS Kahveci, Gül M.S. Department of Biology Supervisor : Prof. Dr. Gürdal Alaeddinoğlu September 1996, 121 pages The healing of a periodontal wound is characterized by a series of events which can result in either repair or regeneration of the gingival epithelial and connective tissue cells, the alveolar bone, and the periodontal ligament cells. Clinical studies using guided tissue regeneration (GTR) procedures performed with expanded polytetrafluoroethylene (e-PTFE) have demonstrated that it is possible to regenerate periodontal attachment in periodontal defects. These four tissues which are mentioned above, compete for the space adjacent to the tooth root following surgery. However, when a membrane is used to isolate the root HIfrom epithelium and connective tissue, only alveolar bone and periodontal ligament can fill the space. These tissues are capable of producing true new attachments, with fibers inserting into new cementum along the tooth root. Gore-Tex periodontal material is fabricated from an inert material and is designed to isolate the defect during healing. The material is left in place for 4-6 weeks, and is then removed by a second surgical procedure. At this time, the surgical site may often show some exposure of the membrane including bacterial plaque and visible inflammatory reaction in the adjacent gingiva. Untreated Gore-Tex and Gore-Tex treated with antibiotics (Augmentin and Duocid separately) retrieved from 18 and 11 patients respectively were examined by both scanning electron microscopy (SEM) and microbiological techniques. The extent of tissue integration into the membrane as well as the presence of bacterial contamination could be assessed by these techniques. In the later group plaque related“corn cobs”structures were rarely seen and there was a decrease in the aggregates of spirocyhetes, filaments and rods. Microbiological analysis confirmed that no A.actinomycetemcomitans and very rare S.mutans contaminations existed in the later group. Statistical analysis of the clinical results revealed that there was a small but a significant difference between two groups. Clinical signs of inflammation in the first group were significantly greater as well. The use of dental implants to replace missing teeth is an important component of dentistry and is expected to increase in the future. However, despite high success rates, some implants inevitably fail. Clinical signs of failing implants, collectively called peri-implantitis, are very similar to those found around periodontally-diseased teeth. With the development of peri-implantitis, the IVimplant surface is exposed to the oral environment and becomes coated with bacteria. Four partially edentulous patients with four failing titanium implants (Core- Vent) were selected and examined by SEM. Dense aggregates of microorganisms were present and these aggregates consisted mainly of rods and filaments. Candida albicans was also detected in all of the failed implant (Core- Vent) samples. Keywords : Bacterial colonization, guided tissue regeneration, Gore-Tex, Core-Vent.