Hashimoto tiroiditli bireylerin tedavili ve tedavisiz olanları ile sağlıklı bireylerin beslenme durumu, biyokimyasal parametreler ve antropometrik ölçümlerinin karşılaştırılması
Compari̇son of nutri̇ti̇onal status, bi̇ochemi̇cal parameters and anthropometri̇c measurements of healthy indi̇vi̇duals wi̇th hashi̇moto thyroi̇di̇ti̇s
  1. Tez No: 567800
  2. Yazar: HATİCE KASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, tedavi alan ve tedavi almayan (ötiroid) Hashimoto tiroiditli bireyler ile sağlıklı bireylerin beslenme durumu, biyokimyasal parametreleri ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya Şubat 2016-Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul Medipol Üniversitesi Vatan Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran 39 tedavi alan Hashimoto tiroiditli, 38 tedavi almayan Hashimoto tiroiditli ve 44 sağlıklı birey alınmıştır. Katılımcılar üç grup olarak karşılaştırılmıştır. Bireylere ilişkin demografik özellikler, antropometrik ölçümler, besin tüketim sıklığı ve kan biyokimya verileri önceden hazırlanan bir anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmaya alınan bireylerin yaşları 15 ile 64 yıl arasında değişmekte, ortalama 38,3±1,1 yıl olup, hastaların %95'i kadındır. Tüm bireylerin beden kütle indeksi ortalaması ise 27,9±0,4 kg/m2 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the nutritional status, biochemical parameters and anthropometric measurements of healthy individuals with and without Hashimoto thyroiditis. The study was conducted between February 2016-October 2018 of 39 patients receiving treatment, 38 patients not receiving treatment and 44 healthy subjects who were admitted in İstanbul Medipol University Vatan Health Application and Research Center. Participants were compared in three groups. Demographic characteristics, anthropometric measurements, food consumption frequency and blood biochemistry data were obtained using a pre-prepared questionnaire. The ages of the individuals included in the study ranged from 15 to 64, average 38.3 ± 1.1 years, 95% of the patients are women. The mean body mass index of all individuals is 27.9 ± 0.4 kg / m2.