Bulanık dematel ve bulanık topsis yöntemleri kullanılarak tedarikçi seçimi ve bulanık doğrusal programlama ile optimum sipariş miktarının belirlenmesi
Supplier selection using fuzzy dematel and fuzzy topsy methods and optimum order amount determination by fuzzy linear programming
- Tez No: 567822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER ARSLANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzün sürekli artan rekabet ortamında işletmelerin başarıya ulaşarak yüksek performans gösterebilmeleri sadece kendi performans seviyelerine bağlı değildir, birlikte çalıştıkları tedarikçi zinciri üyelerinin performansları işletmenin başarısına etki etmektedir. Bu neden ile Tedarikçi Zinciri Yönetimi işletmelerin hedefledikleri başarılara ulaşabilmeleri adına önemli bir unsur haline gelmiştir. Tedarikçi seçim problemleri birçok sayıda kriteri barındıran problemlerdir. Yapılan bu çalışmanın amacı tedarik zincirindeki performans değerlendirilmesini sağlamak; bunun için otomotiv yan sanayide faaliyet göstermekte olan bir firmada; yeni devreye girecek olan bir projede kullanılmak için en iyi tedarikçi seçimi ve optimum sipariş miktarı belirlenmesi hedeflenmiştir. Problemin çözümlenmesi adına ilk kısımda tedarikçi değerlendirmede kullanılan kriterlerin ağırlık değerleri bulanık DEMATEL yöntemi ile belirlenmiş olup; tedarikçilerin bu kriterler altında değerlendirilip sıralanmasında ise bulanık TOPSİS yöntemi ile uygulanmıştır. İkinci kısımda ise; bulanık çok amaçlı doğrusal programlama yöntemi ile tedarikçilere optimum sipariş miktarlarının atanması gerçekleşecektir. Bu yöntem ile firmaya yeni projede malzeme seçimi konusunda öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's ever-increasing competitive environment, the high performance of the enterprises is not only dependent on their performance level, but the performance of the supplier chain members they work with affects the success of the enterprise. For this reason, Supply Chain Management has become an important element for enterprises to reach their targets. Supplier choice problems are problems that involve many criteria. The aim of this study is to provide performance evaluation in the supply chain; a company operating in the automotive sub-industry for this; It is aimed to determine the best supplier and the optimum order quantity for use in a new project. In order to solve the problem, the weight values of the criteria used in the supplier evaluation in the first part were determined by the Bulanik DEMATEL method. the suppliers were evaluated under these criteria and were applied with the Fuzzy TOPSIS method. In the second part; With the fuzzy multi-purpose linear programming method, the optimum order quantities will be assigned to the suppliers. With this method, the company was advised about the selection of materials in the new project.