Modifiye edilmiş biyosorbent ile atık sulardan boyarmadde giderimi
Removal of dyestuff from wastewater with modified biosorbent
  1. Tez No: 567826
  2. Yazar: BUKET KIRMIZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN PAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Canlılık için kuşkusuz en temel ihtiyaçlardan biri sudur. Ancak çeşitli nedenlerle azalan su miktarı canlılık adına tehlike oluşturmaktadır. Dünya genelinde gün geçtikçe azalan su kaynakları bu konudaki endişeleri daha da arttırmaktadır. Endüstri kolları kullandıkları su miktarı bakımından bu alanda önemli ve en büyük etkenlerden biridir. Özellikle boya kullanan endüstri alanları, açığa çıkardıkları atık suyun arıtımındaki zorluklar sebebiyle yüksek miktarlarda su kaybına neden olmaktadır. Bu çalışmada, tekstil endüstrisinde yüksek miktarlarda kullanılan, dolayısıyla atık sular içerisinde varlık gösteren reaktif boya sınıfına ait reaktif sarı 160 (RS-160) boyarmaddesinin modifiye kızılcık biyokütlesi tarafından biyosorpsiyonu incelenmiştir. Marmelat ve/veya kompost yapımından sonra oluşan atık kızılcık posası biyosorbent olarak kullanılmışır. Ham kızılcık biyokütlesinin RS-160 giderme yüzdesinin düşük olması nedeniyle biyokütle üzerine modifikasyon işlemleri uygulanmıştır. Modifikasyon ile biyosorpsiyon kapasitesinin artması sağlanmıştır. En yüksek giderimin elde edildiği aseton muamelesi tercih edilmiş, devam eden deneylerde aseton ile modifiye edilmiş biyokütle kullanmıştır. Biyosorpsiyon süreci üzerine sıcaklık, pH, başlangıç boyarmadde konsantrasyonu ve biyokütle miktarının etkileri çalışma kapsamında araştırılmıştır. Optimum deney koşullarında, atık su içerisindeki RS-160 boyarmaddesinin %94.94 oranında giderimi sağlanmıştır. Yapılan çalışmalarda elde edilen deneysel verilerin bazı kinetik ve izoterm modellerine uygunlukları araştırılmış, RS-160 boyarmaddesinin biyosorpsiyonunun yalancı ikinci derece kinetik model ve Langmuir izoterm modeli ile uyumlu olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar, modifiye edilmiş atık kızılcık biyokütlesinin düşük maliyeti ile RS-160 boyarmaddesinin atık sulardan uzaklaştırılmasında etkili bir biyosorbent olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Water is undoubtedly one of the most basic needs for vitality. However, decreasing water amount for various reasons poses a danger to life. Decreasing water resources worldwide increase concerns. Industry branches are one of the most important and biggest factors in this field in terms of the amount of water used. Industrial areas that use paint, in particular, cause large amounts of water loss due to difficulties in the treatment of wastewater they disclose. In this study, biosorption of reactive yellow-160 dyestuffs belonging to reactive dye class, which is used in high quantities in textile industry, is investigated by modified cranberry biomass. The waste cranberry pulp formed after the construction of marmalade and / or cospost is used as biosorbent. Since the RY-160 removal percentage of raw cranberry biomass was low, modification treatments were applied on biomass. The biosorption capacity was increased by modification. Acetone treatment was preferred where the highest removal was achieved, and in the ongoing experiments, acetone modified biomass was used. The effects of temperature, pH, initial dye concentration and biomass on the biosorption process were investigated in the scope of the study. In optimum experiments conditions, 94.94% of the RS-160 dyestuffs in wastewater were removed. The experimental data obtained from the studies were investigated in compliance with some kinetic and isotherm models and it was observed that the biosorption of RS-160 dye was in line with the pseudo-second kinetic model and the Langmuir isotherm model.The results show that modified waste cranberry biomass has a low cost and that reactive yellow-160 dyestuff can be used as a effective biosorbent for removal from wastewater.