Çekirdeksiz üzüm yetiştiriciliğinde salkım güvesi zararlısı (Lobesia botrana) ile biyolojik, biyoteknik mücadele ve kimyasal mücadelenin ekonomik açıdan karşılaştırılması
Economic comporarison of biological, biotechnical control and chemical control of grapevine moth (Lobesia botrana) in seedless grape growing
  1. Tez No: 567844
  2. Yazar: ÖZDEN AYPAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Salkım güvesi zararı Manisa İli Ahmetli İlçesi bağ alanlarında bağ zararlısı konusunda bir sorun olmasının yanında kalıntı ve ilaçlama giderlerinde en yüklü ekonomik giderlerden birini teşkil etmektedir. Bağlarda salkım güvesi zararlısına karşı zirai mücadele zirai ilaçlardan ve biyolojik, biyoteknik mücadelede feromon tuzaklardan faydalanmak hem maddi harcama masrafını minimuma düşürmekte hem de ilaçlama için gerekli olan zaman ve iş gücü masrafından çiftçiyi kurtarmaktadır. Feromon tuzak uygulaması yapılan bağlarda salkım güvesi hemen hemen hiç görülmemektedir. Çünkü Isonet –L feromon tuzağı bağlanan bağlarda dişi kokusu salınımı olduğu için şaşırtma tekniği erkek kelebek bağın etrafını dişi kelebeğin kokusunu bir koku bulutu şeklinde sardığından erkek kelebek dişi kelebeği bulamamakta bu yüzden çiftleşme olmamaktadır. Bu nedenle salkım güvesi zarar oluşturacak sayısal artışa gidememektedir. Ayrıca ilaç kalıntısı sorunundan dolayı konvansiyonel üretim yapan çiftçilerde feromon tuzakları kullanmaktadır. Tarım Bakanlığı tarafından dekar başına bu tuzağın kullanımın arttırılması ve bağ alanlarında kalıntı probleminin önüne geçebilmek için mücadele üzüm yetiştiriciliğinde bağın en önemli zararlılarından biri olan salkım güvesi zararlısına karşı savaşımda yöntemi kullanarak asmalarına bağlayan çiftçilere 35 TL feromon tuzak destekleme ödemesi yapılmaktadır. Salkım Güvesi zararlısının zarar vereceği dönemde arazi sulanmış olsa dahi feromon tuzak bağlı olan bağda şaşırtma tekniği uygulandığı için çiftleşme olamayacağından dolayı Salkım Güvesi zararı görülmemektedir. Feromon tuzak bağlı olan Gökkaya ve Karaköy Mahallelerindeki 8 çiftçinin 2 çiftçinin Gökkaya Mahallesinde arazisine feromon tuzak bağlanmış 2 sine bağlanmamış Karaköy Mahallesinde 2 sinin arazisine feromon tuzak bağlanmış 2 sine bağlanmamıştır. Bu arazilerde bir yetiştiricilik dönemi boyunca salkım güvesi haftada 2 kere kelebek sayımları ve iklim verileri takipleri yapılmış 8 çiftçinin ilaçlama dönemleri teker teker arazileri incelenerek bilgi verilmiştir. Yıl boyu salkım güvesi zararlısına karşı yapmış olduğu mücadele nedeniyle kullanmış olduğu ilaçları tarafımıza bildirmiş ve bu ilaçlama için yapılan masraf kalemleri tek tek hesaplanmıştır. Feromon tuzak asılı bağ ile asılı olmayan bağın masrafları arasında ne kadar fark olduğu çiftçinin yapmış olduğu masraflar yapılan takipler ve hesaplamalar sonucu kıyaslanmış feromon tuzağın üzüm yetiştiriciliğinde bir kez daha ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to the damages caused by the grapevine moth in the vineyards in Ahmetli district, Manisa province, substantial economic expenses for the pesticides and the pesticide residues are the most notable problems caused by such pest. Utilizing agricultural pesticides, biological and biotechnical pest control methods with pheromone traps, in in the vineyards, does not only reduces the expenses for the pesticides but only saves the farmer from significant time and labor expenses required for pesticide application. Almost no grapevine moth is seen in the vineyards at where pheromone traps are applied. The male moth could not find and mate with the female moth since the scent of the female moth wraps around the male moth due to the confusion technique by releasing female moth scent in the vineyards bound with Isonet -L pheromone trap. Therefore, the grapevine moth could not reproduce quantitively required to cause damages. Also, the farmers using conventional production methods also use pheromone traps to avoid pesticide residue problems. The Ministry of Agriculture pays 35 TL as the pheromone trap support contribution to the farmers applying such traps on their grapevines to fight against the grapevine moth as one of the most notable pests in the vineyards, to increase uses of such traps by acre and to avoid pesticide residue problem. At the time of occurrence of the damages of the grapevine moth, even after irrigation of the area, no damage occurs from the grapevine moth since the mating will not be realized due to the confusion caused by the pheromone traps on the grapevines. In the study carried out with 8 farmers in Gokkaya and Karakoy neighborhoods, pheromone traps were tied in the lands of 2 farmers in Gokkaya neighborhood and none was tied in other 2 farmers' lands; and similarly, pheromone traps were tied in the lands of 2 farmers in Karakoy neighborhood and none was tied in other 2 farmers' lands. In these vineyards, grapevine moths were counted 2 times per week during the growing period with climate data follows up; and data was provided upon analysis of the pesticide application periods at the vineyards of the 8 farmers.The farmers reported the pesticides they used during the year for pest control, and all expense items for such pest control were recorded one by one. The difference between the vineyards with and without pheromone traps was compared by using calculations and follows up, and the importance of utilization of pheromone traps is understood in viticulture.