Lovastatin üretici fungusların taranması ve moleküler karakterizasyonu
Screening and Molecular Characterization of Fungi Producing Lovastatin
- Tez No: 534468
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖRTÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Lovastatin, HMG-CoA'nın mevolanata dönüşümünü katalizleyen HMG-CoA redüktaz enziminin yarışmalı inhibitörüdür, kalp ve damar hastalıkları tedavisinde ilaç olarak kullanılır. Bu tez çalışmasında topraktan izole edilen filamentöz fungusların, lovastatin üretimi yönünden taranması ve moleküler karakterizasyonu amaçlanmıştır. Yapılan izolasyonlarda toprak örneklerinden 52 adet fungus saflaştırılmış ve Candida albicans ile yapılan ön seçim işleminde 14 adet izolat pozitif sonuç vermiştir. Daha sonra bu 14 izolattan lovastatin ekstraksiyonu yapılarak, ekstraktlar saf lovastatinle ince tabaka kromatografisinde karşılaştırılmıştır. Lovastatinle benzer Rf değerine sahip bant veren 5 izolat belirlenmiş ve spektrum taraması yapılarak doğrulanmıştır. Seçilen 5 izolatın moleküler karakterizasyonu gerçekleştirilmiş ve GenBank'a kaydedilmiştir. Sonuçta, soya unu eklenmiş sıvı besiyerinde 7 günlük inkübasyon sonucu: Fusarium solani B5B, 20,9 mg/L; F.oxysporum C11, 22,28 mg/L; Penicillium brevicompactum C6, 28,34 mg/L; P.commune C9, 27,59 mg/L; Sarocladium strictum HA4 ise 43,77 mg/L lovastatin üretmiştir. Bu çalışmada lovastatin üretici yeni lokal izolatlar ortaya çıkarılmış olup, en yüksek verime sahip HA4 izolatı lovastatin üretimi için umut vaadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Lovastatin is a competitive inhibitor of HMG-CoA reductase which catalyzes the conversion of HMG-CoA to mevolanate and is used as a drug in the treatment of cardiovascular diseases. In this study, we aimed to screen and molecular characterization of filamentous fungi isolated from soil for the production of lovastatin. In this thesis, we aimed to screen and molecular characterization of filamentous fungi isolated from soil for the production of lovastatin. 52 fungi were purified from soil samples and 14 isolates were positive in the pre-selection process with Candida albicans. After extracting lovastatin from these 14 isolates, the extracts were compared with pure lovastatin in thin layer chromatography. 5 isolates with similar Rf values were determined and these bands and confirmed by spectral scanning. Molecular characterization of 5 isolates selected was performed and recorded in GenBank. As a result, 7 days of incubation in soybean added liquid medium resulted in: Fusarium solani B5B, 20,9 mg/L; F.oxysporum C11, 22.28 mg/L; Penicillium brevicompactum C6, 28.34 mg/L; P. commune C9, 27.59 mg/L; Sarocladium strictum HA4, 43,77 mg/L produced lovastatin. In this study, new local isolates of lovastatin have been produced and the highest yield of HA4 is promising for lovastatin production