Bor uygulamalarının brokkoli (Brassica oleracea L. var. italica plenck)'de bazı gelişme özellikleri, verim ve kof gövde oluşumu üzerine etkisi
Effect of boron applications on some growth properties, yield and hollow stem in broccoli (Brassica oleracea L. var. italica plenck)
- Tez No: 567862
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÇAĞLAR KAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, bor (Etidot-67) uygulamalarının brokkoli (Brassica oleracea L. var. italica Plenck)'de bazı gelişme özellikleri, verim ve kof gövde oluşumu üzerine etkisini belirlemek amacıyla Atatürk Üniversitesi Bitkisel Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezine ait uygulama alanında 2016-2017 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada, bitkisel materyal olarak 3 adet brokkoli (Brassica oleracea L. var. italica Plenck cvs.“Batavia F1”,“Burney F1”,“Lucky F1”) çeşidi kullanılmıştır. Her iki deneme yılında da 0, 0,5, 1,0, 1,5, 2,0, 2,5 ve 3,0 kg da-1 olacak şekilde bor (Etidot-67) uygulaması fide dikimi ile birlikte yapılmıştır. Fide dikimi, 2016 yılında 24 Haziran'da, 2017 yılında ise 29 Haziran'da yapılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen sonuçlara göre, çeşitlere ve bor uygulamalarına göre baş özellikleri değişiklik göstermiştir. Nitekim, en yüksek baş ağırlığı Batavia F1 çeşidinde 386,42 g olarak 1,0 kg da-1 bor uygulamasında 2016 yılında belirlenirken, her iki denem yılında da en düşük baş ağırlığı değerleri çeşitlerin tamamında kontrolde belirlenmiştir. Bununla birlikte, en yüksek baş çapı (12,94 cm) ve baş uzunluğu (10,41 cm) 2016 yılında Lucky F1 çeşidinde 2.5 kg da-1 bor uygulamasında tespit edilmiştir. Araştırmada en yüksek verim değerleri Batavia F1 (2319 kg da-1) ve Lucky F1 (2152 kg da-1) çeşitlerinde sırasıyla 1,0 kg da-1 ve 3,0 kg da-1 bor uygulamasında 2016 ve 2017 yıllarında belirlenirken en düşük verim değerleri çeşitlerin tamamında her iki deneme yılında da kontrolde tespit edilmiştir. Kof gövde oranı çeşitlere ve bor dozlarına göre farklılık gösterirken en yüksek kof gövde oranları çeşitlerin tamamında kontrolde tespit edilmiştir. Bununla birlikte, kof gövde oranları %31,09 (Lucky F1) ile %55,76 (Burney F1) arasında değişmiştir. Ayrıca, Lucky F1 çeşidinde 1,5 kg da-1 bor uygulamasında her iki deneme yılında da kof gövde tespit edilmemiştir. Araştırma sonunda elde edilen sonuçlara göre, 1,5 kg da-1 bor (Etidot-67) uygulaması hem yüksek verim elde etmek hem de kof gövde oluşumunun üstesinden gelebilmek için brokkoli yetiştiricilerine önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted out to determine the effect of boron (Etidot-67) applications on some growth properties, yield and hollow stem in broccoli (Brassica oleracea L. var. italica Plenck) at Atatürk University, Agriculture Faculty, Department of Horticulture during 2016 and 2017. In this research, 3 broccoli cultivars (Brassica oleracea L. var. italica Plenck cvs.“Batavia F1”,“Burney F1”,“Lucky F1”) were used as plant material. Boron applications (Etidot-67) were carried out in seven levels (0, 0,1, 1,0, 1,5, 2,0, 2,5 and 3,0 kg decare-1) before planting in both experiment years. Seedlings were planted on June 24 in 2016 and June 29 in 2017. According to the results obtained from the research, the head characteristics changed according to the cultivars and boron treatments. While the highest head weight (386,42 g, Batavia F1) was determined in 1.0 kg/decare boron in 2016, the lowest head weight values were obtained in control in both experiment years. And also, the highest head diameter (12,94 cm) and head length (10,41 cm) were identified at 2,5 kg/decare boron in Lucky F1 in 2016. In this study, the highest yield values were determined in Batavia F1 (2319 kg decare-1) in 2016 and Lucky F1 (2152 kg decare-1) in 2017 in 1,0 kg decare-1 and 3,0 kg decare-1 of boron, respectively. On the other hand, the lowest yield values were determined in control in all tested cultivars in both experiment years. Hollow stem ratios vary according to cultivars and boron doses, while the highest hollow stem ratios in all tested cultivars were found in control. In addition, hollow stem ratios ranged from 31,09% (Lucky F1) to 55,76% (Burney F1). Furthermore, the hollow stem was not found in 1,5 kg decare-1 boron in Lucky F1 in both experiment years According to the results of this research, 1,5 kg decare-1 boron (Etidot-67) can be recommended to broccoli growers both to obtain high yield and to overcome hollow stem formation.