Eskişehir Ovası yeraltı suyu potansiyeli ve kirliliği (1995 sonrası)
Groundwater potential and contamination in the Eskişehir plain (After 1995)
  1. Tez No: 78518
  2. Yazar: ŞAKİR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR SARIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada hızla büyüyen ve gelişen Eskişehir'in her geçen gün artan yeraltısuyu ihtiyacının nereden, ne miktarda karşılanabileceği ve yeraltı suyunda kalite sorunu olup olmadığı ve kalitenin bozulmasının nedenleri ve önlemleri araştırılmıştır. Eskişehir ovası ve civarını kapsayan inceleme alanı batıda Çukurhisar, doğuda Sevini; köyü, kuzeyde Kovacık köyü ve güneyde Kuyucak köyüne kadar uzanmaktadır Drenaj alam yaklaşık 1046 km2 olan Eskişehir ovasında ortalama yağış 379 mm/yıl'dır. İnceleme alanında Paleozoyik yaşlı şist ve mermerler, Mesozoyik yaşlı İliş, kireçtaşı ve ofiyolitler, Paleosen yaşlı konglomera, Eosen yaşlı kireçtaşı, Neojen yaşlı konglomera. tüfit, kireçtaşı ve bazalt ile Pliyo-Kuaterner'e ait eski alüvyonlar, Kuaterner'e ait vein alüvyonlar bulunmaktadır. Eskişehir ovasındaki en önemli akarsu ovayı yaklaşık batı-doğu yönünde kal (
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The aim of this study is to determine possible way to cope with increasing groundwater demand of Eskişehir and to check if there is any quality problem of the groundwater, and finally to give some suggestions for recovery. The study area comprises Eskişehir plain and it extends from Çukurhisar in the west to Sevinç village in the east and Kovacik village in the north to Kuyucak village in the south Its drainage area is about 1046 km 2. Annual average precipitation is about 379mm/y in the Eskişehir area. The main geological units in the study area are; Paleozoic schist and rnaibles Mesozoic flysch, limestone and ophiolites, Paleocene conglomerates, Eocene limestones. Neogene conglomerates, tuffite, limestone and basalt, Plio - Quaternary old alluvium and Quaternary young alluvium. The Porsuk river flowing west-east direction in the Eskişehir area is the most important river in the Eskişehir plain. The Çarşı Camii hot spring is the largest thermal waici in the study area. Plio-Quaternary old and Quternary young alluviums and Neogene limestones an- the main aquifers in the study area. Thickness of alluvium ranges between 25 and 90m. Well have a discharge of 10-50 1/sec. Limestone underlying the alluvium has a thickness of 25 1 00 m. and has a discharge capacity of 20-40 1/sec. Probable groundwater reserve in the Eskişehir plain was found I40xI06 m3/year while usable reserve was calculated as 91xl06 m3/year. The Porsuk river is largely polluted by industrial waste water and metropoliten sewage while running through Kütahya and Eskişehir. Groundwater in the city center of Eskişehirı is not suitable for drinking as well as using for other purposes. It is suggested that Eskişehir sewage system and water treatment facility should he completed immediately and industrial companies should built their industrial waste water treatment facilities as soon as possible.