Diyabetik hastalarda ve normal popülasyonda komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası makula kalınlıklarındaki değişimin optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the changes in macular thickness after uncomplicated phacoemulsification surgery using optical coherence tomography in diabetic patients and normal population
  1. Tez No: 567880
  2. Yazar: ÖZGE PINAR AKARSU AÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: Cerrahi öncesinde; diyabetik makula ödemi ve/veya ciddi diyabetik retinopati mevcut olmayan diyabetik hastalar ile bilinen sistemik bir hastalığı olmayan kontrol grubundaki hastaların komplikasyonsuz fakaoemülsifikasyon (FAKO) cerrahisi sonrasında santral makula kalınlıklarındaki (MM6) değişimin optik koherens tomografi (OKT) ile değerlendirilmesi, OKT'nin makula değişikliklerinin saptanmasındaki etkinliğinin belirlenmesi, kistoid makula ödemi (KMÖ) gelişimi ile ilişkili olabilecek sebeplerin araştırılması ve KMÖ saptanması durumunda takip ve/veya tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi. GEREÇ VE YÖNTEM: Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) olan 28 hastanın 28 gözü ve DM'li olmayan 40 hastanın 40 gözü olmak üzere toplam 68 göz çalışma kapsamına alındı. Tüm hastaların MM6 değerleri, komplikasyonsuz FAKO cerrahisi sonrası 1.hafta, 1.ay, 3.ay ve 6.ayda OKT ölçümleri ile değerlendirildi. İki grup arasındaki MM6 değişimleri karşılaştırıldı. DM'li grupta HbA1c değeri, DM süresi, DM regülasyonu için uygulanan tedavi ve gözdibi bulgularının MM6 değişimleri ile ilişkisi değerlendirildi. BULGULAR: Her iki grupta da FAKO cerrahisi sonrasındaki OKT ölçümlerinde, santral makula kalınlıklarında preoperatif değerlere göre istatistiksel açıdan anlamlı artış görülmüştür. İki grup arasındaki MM6 değerlerindeki değişim karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmamıştır. HbA1c değeri, DM süresi ve DM regülasyonu için uygulanan tedavi ile MM6 değişimleri arasında korelasyon görülmemiştir. İkisi DM 'li gruptan olmak üzere toplam üç hastada postoperatif 1.ay kontrolünde KMÖ saptanmış olup bir ay sonraki kontrol ölçümlerinde üç hastada da spontan rezolüsyon görülmüş ve tedaviye gerek duyulmamıştır. SONUÇ: Preoperatif ciddi diyabetik retinopatisi olmayan diyabetik hastalar ile diyabetik olmayan hastalar karşılaştırıldığında; komplikasyonsuz FAKO cerrahisinin istatistiksel açıdan daha belirgin santral makula kalınlığı artışına yol açmadığı görülmüş ve bu değerlendirmede OKT etkin, noninvaziv, güvenilir bir yöntem olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Evaluation of changes in central macular thickness (MM6) after uncomplicated phacoemulsification (PHACO) surgery with optical coherence tomography (OCT) in diabetic patients without diabetic macular edema and / or severe diabetic retinopathy and control group without a history of any systemic diseases, to investigate the causes of cystoid macular edema (CME) and to evaluate the follow-up and / or treatment options in case of CME. MATERIALS AND METHODS: 28 eyes of 28 patients with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) and 40 eyes of 40 patients without DM were included in the study. MM6 values ​​of all patients were evaluated by OCT measurements at 1st week, 1st month, 3rd month and 6th month after uncomplicated PHACO surgery. MM6 changes between the two groups were compared. In the DM group, the relationship between HbA1c value, duration of DM, treatment for DM regulation, fundoscopy results and MM6 changes were evaluated. RESULTS: In both groups, OCT measurements after PHACO surgery, showed a statistically significant increase in central macular thickness compared to preoperative values. No statistically significant difference was found in the change of MM6 values ​​between the two groups. There was no correlation between the HbA1c value, DM duration, treatment for DM regulation and the MM6 changes. Three patients, two from the DM group, had CME at the postoperative first month and all three patients had spontaneous resolution at one month follow-up and no treatment was required. CONCLUSION: As diabetic patients without severe preoperative diabetic retinopathy compared with non-diabetic patients; it was seen that uncomplicated PHACO surgery did not cause a statistically significant increase in central macular thickness and OCT was accepted as an effective, noninvasive and reliable method in this study.