Co(II), Ni(II) VE Cu(II) metallerinin 2-iyodobenzoat ve nikotinamid, 2-iyodobenzoat ligandları içeren komplekslerinin sentezi, yapısal, spektroskopik ve termal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, structural, spectroscopic and thermal properties of Co(II), Ni(II) VE Cu(II)) metals complexes with 2-iodobenzoate and nicotinamide, 2-iodobenzoate ligandes
- Tez No: 567881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SERTÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada altı adet kompleks ilk defa sentezlenmiştir ve metal olarak Co(II), Ni(II) ve Cu(II) kullanılmıştır. Komplekslerin 3 tanesi sadece metal, 2-iyodobenzoat ve su moleküllerinden oluşurken diğer 3 adet kompleks ise metal, 2-iyodobenzoat, nikotinamid ve koordine olmuş su moleküllerinden oluşmaktadır. Bu kompleksler: [Co(C7H4IO2)2(H2O)2]n (1) 1:2:2 [Ni(C7H4IO2)2(H2O)2] n (2) 1:2:2 [Cu2(C7H4IO2)4(H2O)2] (3) 2:4:2 [Co(C7H4IO2)2(C6H6N2O)2 (H2O)2] (4) 1:2:2:2 [Ni(C7H4IO2)2(C6H6N2O)2 (H2O)2] (5) 1:2:2:2 [Cu(C7H4IO2)2(C6H6N2O)2 (H2O)2] (6) 1:2:2:2 Sentezlenen dört kompleksin molekül yapıları tek kristal ve kristal X-ışını kırınımı (X-Ray) tekniği ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen komplekslerin termal özellikleri, TG-DTG-DTA termik analiz metodu kullanılarak 20-900 oC sıcaklık aralığında azot atmosferinde incelenmiştir. Parçalanma sonucunda parçalanma ürünü olarak komplekslerde; CoO, NiO ve CuO oluştuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study six complexes were first synthesized and Co (II), Ni (II) and Cu (II) were used as metal. Three of the complexes consist of only metals 2-iodobenzoate and coordinated water moleculer while the other three complex es consist of metals, 2-iodobenzoate, nicotinamide and coordinated water moleculer. These complexes: [Co(C7H4IO2)2(H2O)2]n (1) 1:2:2 [Ni(C7H4IO2)2(H2O)2] n (2) 1:2:2 [Cu2(C7H4IO2)4(H2O)2] (3) 2:4:2 [Co(C7H4IO2)2(C6H6N2O)2 (H2O)2] (4) 1:2:2:2 [Ni(C7H4IO2)2(C6H6N2O)2 (H2O)2] (5) 1:2:2:2 [Cu(C7H4IO2)2(C6H6N2O)2 (H2O)2] (6) 1:2:2:2 The moleculer and crystal structures of the four synthesized complexes were clourified by single crystal X-Ray diffraction technigue. The thermal properties of the synthesized complexes were investigated by using the TG-DTG-DTA thermal analysis methods under nitrogen atmosphere at a temperature range of (20-900 oC). After the fragmentation process, it was observed that CoO, NiO and CuO were formed as fragmentation produets in the complexes.