Hazar Gölü çevresinde yaşayan Neuroptera (insecta) faunasının saptanması
Detection of Neuroptera (insecta) fauna living around Hazar Lake
  1. Tez No: 567902
  2. Yazar: NALAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADREDDİN TUSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Elazığ ili Hazar Gölü çevresinde yaşayan Neuroptera(Insecta) Faunasının saptanması amacıyla 2016-2019 yılları Nisan-Eylül Aylarında önceden belirlenen 108 lokalitede arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Hazar Gölü kıyısındaki hem yerleşim yerleri hem de yerleşim yerlerinden uzak olan açık arazilerde Atrap, Işık tuzağı ve topraktaki larvalardan yararlanarak Bölgenin Neuroptera Ordosuna ait türlerinin faunası çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada ayrıca Türlerin sinonimleri, teşhis karakterleri, toplandığı lokaliteler ve lokalitelerin coğrafik yapısı, konukçu bitkileri, vd. özellikleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda; Toplanan 296 bireyden 5 familya 17 cins ve 23 tür tespit edilmiştir. Bu türlerin dağılımı ise: Ascalaphidae familyası, 1 cins ve 2 tür; Chrysopidae familyası, 4 cins ve 5 tür; Hemerobiidae familyası, 2 cins ve 2 tür; Myrmeleontidae familyası, 9 cins ve 1 tür ve Nemopteridae familyası, 2 cins ve 3 tür şeklindedir. Teşhis edilen türlerden Ascalaphidae familyasına ait Bubopsis hamatus (Klug, 1834), Bubopsis andromache (U. Aspöck, H. Aspöck & H. Hölzel, 1979); Chrysopidae familyasına ait Chrysopa dubitans (McLACHLAN, 1887), Italochrysa italica (Rossi, 1790); Myrmeleontidae familyasına ait Euroleon nostras (Geoffroy in fourcroy, 1785), Solter ledereri (Navas, 1912), Distoleon tetragrammicus (Fabricius, 1798) ve Nemopteridae familyasına ait Nemoptera sinuata (Olivier, 1811) ve Lertha sheppardi (Oliver, 1904)Elâzığ ili için yeni kayıttır. Tespit edilen diğer tüm türler il için ikinci kayıttır.
Özet (Çeviri)
In order to determine the Neuroptera (Insecta) Fauna which is living around the Hazar Lake of Elazığ province, field studies were conducted in 108 locations that have been pre-determined in April-September moths in 2016-2019. The fauna of the species of the Neuroptera Army of the Region was tried to be exploited by taking advantage of Atrap, Işık trap and soil larvae that is in the open areas on the shores of the Hazar Lake both in the open areas and far from the settlements. In this study, the synonyms, identification characters, localities of the species and geographic structure of the localities, host plants, and properties were determined. In the result of working; 296 individuals that has been collected, 5 families, 17 genera and 23 species were identified. The distribution of these species is; ascalaphidae family, 1 genus - 2 species; Chrysopidae family, 4 genera - 5 species; Hemerobiidae family, 2 genera - 2 species; Myrmeleontidae family, 9 genera - 1 species, and Nemopteridae family, 2 genera - 3 species. Among the identified species, Bubopsis hamatus (Klug, 1834) belonging to the Ascalaphidae family, Bubopsis andromache (U. Aspöck, H. Aspöck & H. Hölzel, 1979); Chrysopa dubitans of the Chrysopidae family (McLACHLAN, 1887), Italochrysa italica (Rossi, 1790); Euroleon nostras of Myrmeleontidae family (Geoffroy in fourcroy, 1785), Solter ledereri (Navas, 1912), Distoleon tetragrammicus (Fabricius, 1798) and Nemopteridae Nemoptera sinuata (Olivier, 1811) and Lertha sheppardi (Oliver, 1904) is the new record for Elazığ province. All other species which have been detected are the second record for province.