Sığ bir akarsuda derinlik boyunca ve akarsu içinde bir kaya etrafında, türbülans parametrelerinin değişiminin araştırılması
Investigation of turbulence statistics in a shallow stream along depth and around a boulder
- Tez No: 567912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çoğu çevresel akımlarda olmak üzere, türbülans her yerde gözlenir. Bu nedenle, türbülanslı akımların yüksek çözünürlüklü hassas ölçümü hidrolikte karşılaşılan zorluklardan biridir. Türbülans çok boyutlu fiziksel bir olgu olduğundan, ölçüm çözünürlüğü tüm bu özellikleri yakalamak için yeterli olmalıdır. Bu nedenle, türbülanslı akış araştırmaları, Lazer Doppler Velocimetre (LDV) ve Akustik Doppler Hız Ölçüm Cihazı (ADV) gibi yüksek çözünürlüklü ölçüm cihazlarının geliştirilmesinden sonra ivme kazanmıştır. Bu çalışmada tipik bir ırmakta görülen türbülans parametrelerini ölçmek için ADV kullanılarak bir dizi deney yapılmıştır. Deneylerde çalkantı miktarının derinlik boyunca dağılımı araştırılmıştır. Deneyler, 200 Hz maksimum örnekleme frekansı ile dört bileşenli bir ADV kullanılarak yürütülmüştür. Ölçülen hız verileri, başta aykırı değerler olmak üzere düşük korelasyon ve SNR (Sinyal gürültü oranı) hız değerlerine bağlı artıkları ortadan kaldırmak için filtrelenmiştir. Daha sonra, filtrelenmiş veriler, en küçük ölçekten, büyük ölçekli çevrintilere kadar su sütunundaki türbülansı karakterize eden istatistiksel parametreleri elde etmek için analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turbulence is ubiquitous in most environmental flows. Therefore, highly resolved measurement of turbulent quantities is one of the challenges in hydraulics. As turbulence is a multi-scale physical phenomenon, the measurement resolution should be sufficient to capture all these scales. Therefore, the research on turbulent flow gained momentum after the introduction of high-resolution measurement devices such as Laser Doppler Velocimeter (LDV) and Acoustic Doppler Velocimeter (ADV). In this study, a set of experiments were conducted by using ADV to measure the flow turbulence in a river on rough bed which is commonly observed in a typical riverine environment. In the experiments, the vertical distribution of the turbulent quantities was investigated. The experiments are conducted by using a four component ADV with maximum sampling frequency of 200 Hz. The measured velocity data are filtered to eliminate the outliers due to spikes, low correlation and SNR ( Signal to noise ratio ) velocity values. The filtered data are then analyzed to obtain the statistical parameters that characterize the turbulence flow in the water column ranging from the smallest scale to integral length scale.