Mut havzası (Mersin) neojen istifinin planktik foraminifer biyostratigrafisi
Planktic foraminifera biostratigraphy of the neogene sequence of the Mut basin (Mersin)
  1. Tez No: 83183
  2. Yazar: TÜLAY ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZVER ÖZKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET“Mut Havzası (Mersin) Neojen İstifinin Planktik Foraminifer Biyostratigrafisi”İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilimdalı Genel Jeoloji programında, Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada;“Mut Havzası (Mersin) Neojen İstifinin Planktik Foraminifer Biyostratigrafisi”araştırılmıştır. Çalışma alam, 1/25 000 ölçekli Silifke- 030-C2, 030-C3, 030-C4; 030-dı; 031-d3; 031-cU paftalarında yer almakta olup, Mersin iline bağlı Mut ilçesi ve dolayını kapsamaktadır. Mut Havzasında yer alan Neojen istifi; Paleozoyik ve Mesozoyik temel üzerine transgresif olarak yerleşmiştir. Çalışma alam içerisindeki temel, Gedik ve arkadaşları (1979) tarafından belirtilen Üst Kretase - Paleosen yaşlı Ofiyolitik melanj'dır. Bu temel üzerine uyumsuz olarak gelen gölsel çökellerden oluşan Fakırca formasyonu, açık renkli kil -çamurtaşı şeyli, killi kireçtaşı litolojisi ile Üst Oligosen- Alt Miyosen'de çökelmiştir. Alt Miyosen (Akitaniyen) de akarsu çökellerinden oluşan gevşek çimentolu çakıltaşı, kumtaşı içeren Derinçay formasyonu istiflenmiştir. Daha üstteki Köselerli formasyonu ise; açık renkli, beyazımsı killi kireçtaşı, kiltaşı şeyli ve marn ardalanımıyla altta yer alan Derinçay formasyonu ile yer yer yanal ve düşey geçişlidir. En üstte yer alan Mut formasyonu (Orta Miyosen) da, Köselerli formasyonu ile yanal ve düşey geçişli olup, havzanın sığ kesimlerinde resifal kireçtaşlan şeklinde çökelmiştir. Mut Havzası Neojen (Miyosen) istifindeki zengin planktik foraminifer içerikli Köselerli formasyonu, biyostratigrafı amacıyla 12 adet ölçülü stratigrafi kesitinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Derlenen sistematik örnekler içinde 40 planktik foraminifer cins ve türleri (“Globigerinoita”cinsi ve“Globorotalia fohsi grubu”ilk kez) ayırtlanarak tanımlanmış ve altta verilen planktik foraminifer zonlan da belirlenmiştir: Catapsydrax dissimilis Zonu (5-6), Globigerinoides trilobus Zonu (N7), Praeorbulina glomerosa Zonu (N 8), Orbulina suturalis Zonu (N 9), Globorotalia VI _.. ^fohsi fohsi Zonu (N10), Globorotalia fohsi lobata Zonu (Nil), Globorotalia fohsi robusta Zonu (N12), Globorotalia mayeri Zonu (N14). Tanımlanan bu zonlar Dünya'da ve Türkiye'de yapılan çalışmalar ile de korele edilmiştir. Stratigrafik olarak ilk kez havza için Catapsydrax dissimilis Zonu ile Üst Akitaniyen (Alt Miyosen) ayırtlanmıştır. Globorotalia mayeri Zonu ile ise Serravaliyen (Orta Miyosen) belirlenmiştir. Köselerli formasyonu'nun bu zaman aralığında açık denizel ortam şartlarında havza yamacının orta-derin kesiminde çökeldiği vurgulanmaktadır. Paleoekolojik olarak, havza için tanımlanan planktik foraminiferlerden ve literatürden yararlanılarak, Alt- Orta Miyosen' de ılıman kuşağın sıcak sularının etkili olduğu; Orta Miyosen'in orta üst kesiminde ise ılıman kuşağın soğuk sularının etkili olduğu şeklinde bir yorumlama getirilmiştir. Paleobatimetrik değerlendirmede ise; yine literatüre dayalı olarak havza için Alt- Orta Miyosen'de rölatif batimetrik bir derinlik modeli oluşturulmuştur. Köselerli formasyonu'nun çökeldiği dönemde havzada 300- 1000m (orta- derin) 'lik bir derinliğin varlığı düşünülmektedir. Havzada Alt -Orta Miyosen (Üst Akitaniyen- Serravaliyen) boyunca süren açık denizel ortam şartlan Orta Miyosen sonunda regresif bir hareketle yeniden sığlaşarak, resifal bir özellik kazanmıştır. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY Planktic Foraminifera Biostratigraphy of the Neogene Sequence of the Mut Basin (Mersin) The study area is located in the Mut town of Mersin and adjacent areas and covers 1/25000 Silifke 030c-2, 030-c3, 030-c4, 030-dl, 031-d3, 031-d4 sheets. The Neogene sequence of the Mut Basin transgressively overlies Palaezoic and Palaeocene age, as described by Gedik et. al. (1979). Unconformably above this basement is the Fakırca formation, which consists of pale clay-shale and clayey limestones of lacustrine origin of Upper Oligocene- Lower Miocene age. Above comes the fluvial Derinçay formation of Lower Miocene (Achitanian) age. The unit consists of unconsolidated conglomerates and sandstones. The Derinçay formation passes both laterally and vertically into a sequence of whitish clayey limestones, shales and marl alternation, known as the Köselerli formation. The uppermost unit, the Mut formation (Middle Miocene) is gradational laterally and vertically with the Köselerli formation and is represented by reefal limestones deposited at shallow margins of the basin. The Köselerli formation rich in planktic foraminifera was investigated in detail along 12 measured sections with the aim of determining Miocene biostratigraphy of the Mut Basin. Within the collected systematic samples, 40 planktic foraminifera type and species were defined (of which, the type“Globigerinoita”and the“Globorotalia fohsi group”ewrw recognised for the first time) and the following planktic foraminifera zones were determined: Catapsydrax dissimilis Zonu (5-6), Globigerinoides trilobus trilobus Zonu (N 7), Praeorbulina glomerosa Zonu (N 8), Orbulina suturalis Zonu (N 9), Globorotalia fohsi fohsi Zonu (N10), Globorotalia fohsi lobata Zonu (Nil), Globorotalia fohsi robusta Zonu (N12), Globorotalia mayeri Zonu (N14). These defined zones were then correlated with the studies carried out in Turkey and elsewhere in the world. Stratigraphically for the first time Upper Aquitanian is Vfflfound in the basin with the determination of the Catapsydrax dissimilis Zone. Serravalian is determined with the Globorotalia mayeri Zone. The Köselerli formation is inferred to have deposited in open marine environment, within the mid- deep part of the basin slope. Palaeoecologically, the basin is thought to have been invaded by warm waters during the Lower- Middle Miocene, based mainly on defined planktic foraminiferas and literature, but then cold waters were dominant during the mid- upper part of the Middle Miocene. According to palaeobathymetrical evaluation, based mainly on literature, a relative bathymetric depth model was formed for the basin in Lower- Middle Miocene. A depth of 300- 1000m (middle- deep) is inferred for the basin during the deposition of the Köselerli formation. Open marine conditions in the basin during the Lower- Middle Miocene was replaced by shallow marine conditions at the end of Middle Miocene by a regression and reefal limestones were deposited. IX