Manisa İli'nde yetiştirilen Mevlana, Razaki, Sultani çekirdeksiz ve Şika üzüm çeşitlerinin bazı ampelografik özellikleri ve ISSR markırları ile tanımlanması
Identification of Mevlana, Razaki, Sultani seedless and Şika grape varieties grown in manisa with some ampelographic characteristics and ISSR markers
  1. Tez No: 567915
  2. Yazar: MAHMUT AŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE DİLŞAT YEĞENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yeryüzünde dikimi yapılan en eski kültür bitkilerinden biri olan asmanın dünyada 10000'den fazla çeşidinin bulunduğu varsayılmaktadır. Bu nedenle asma yetiştiriciliğinde homonim ve sinonimler ile bitkinin doğru tanımlanması çok önemlidir. Bu çalışmada Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü koleksiyon bağlarından alınan Şika, Sultan1, Sultan7, Razakı, Akhisar Razakısı ve Mevlana çeşitlerinden alınan yaprak örneklerinde ampelografik özellikler tanımlanmış ve 14 adet ISSR primeri ile çeşitlerin birbirlerine genetik yakınlıkları tespit edilmesi amaçlanmıştır. Kullanılan 14 primerin 10 adedinden kullanılabilir bant elde edilmiş, 77 adet bandın polimorfik olduğu saptanmıştır. Öklidyen Uzaklık Matrisine göre birbirine en yakın çeşitler Razakı ve Mevlana, birbirine en uzak çeşitler Mevlana-Sultan1 olarak bulunmuştur. Simple Matching Benzerlik Katsayısı kullanılarak elde edilen genetik benzerlik matrisine göre, birbirine en benzer örneklerin Razaki ile Sultan 1 (0.779), birbirine en uzak örneklerin ise Şika ve Sultan7 ile Şika ve Mevlana olduğu bulunmuştur. Üzüm çeşitlerinin tanımlanmasında ve sinonim çeşitlerin ayrılmasında ampelografik özellikler ve DNA markırlarından başarıyla yararlanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is assumed that there are more than 10000 varieties of the vine in the world, which is one of the oldest cultivated plants in the world. For this reason, it is very important to correctly identify the homonyms, synonyms and the plant in vine cultivation. In this study, ampelographic properties were measured in leaf samples from Sika, Sultan1, Sultan7, Razaki, Akhisar Razaki and Mevlana cultivars obtained from Manisa Viticulture Research Institute collection vineyards and it was aimed to determine the genetic similarity among cultivars with 14 ISSR primers. Total of 14 primers were used, and 10 of them were given scorable bands bands and 77 bands were found to be polymorphic. The closest varieties according to Euclidean Distance Matrix were found as Razaki and Mevlana and the most distant varieties were Mevlana and Sultan 1 while the genetic similarity matrix obtained from Simple Matching Similarity Coefficient, the nearest samples were found to be Razaki and Sultan 1 and the most distant varieties were determined as Sika and Sultan7 with Sika and Mevlana. The ampelographic characteristics and DNA markers can be used successfully in identifying grape varieties and separating synonymous varieties.