Farklı ekolojilerden alınan aşı kalemlerinin fidan randımanı ve kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of the effect of cutting taken from different ecologies on seedling yield and quality
  1. Tez No: 899932
  2. Yazar: SALİH BAHADIR ALTINER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, farklı ekolojilerden alınan kalemlerle aşılanan fidanlarda, randıman ve kalitenin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Manisa, Erzincan ve Tokat illerinde yetiştirilen Superior Seedless ve Bronx Seedless üzüm çeşitlerinin kalemleri Manisa ilinde yetiştirilen 1103 P anacına aşılanmış ve fidan üretimi yapılmıştır. Çalışma, 2023-2024 yıllarında, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Ziraat Fakültesi ve Uygulama-Araştırma Merkezi'ne ait arazilerde, Bölünmüş parseller desenine göre yürütülmüştür. Farklı ortalamaları belirlemek üzere Asgari önemli fark (LSD) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada; I. boy fidan bakımından illere göre Erzincan (%66,1), il x çeşit interaksiyonu bakımından ise Tokat Bronx Seedless (%67,0) ve Erzincan Superior Seedless (%68,3) istatistik olarak anlamlı bulunmuştur. İllere göre sürgün uzunluğu 21,1 cm (Erzincan) ile 19,3 cm (Tokat); sürgün çapı ise 3,72 mm (Manisa) ile 3,40 mm (Tokat) arasında değişim göstermiştir. En yüksek kök uzunluğu Manisa (15.5 cm) ilinden alınan kalemlerde gözlenirken, en yüksek kök gelişimi, Erzincan ilinden alınan kalemlerde (4,0) gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda, kısmen soğuk iklimlerde yetişen üzüm çeşitlerine ait kalemlerde; daha iyi kallus gelişimi, daha yüksek 1.boy fidan randımanı ve daha yüksek toplam fidan randımanı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the yield and quality in seedlings grafted with scions taken from different ecologies. For this purpose, scions of 'Superior Seedless' and 'Bronx Seedless' grape varieties grown in Manisa, Erzincan and Tokat provinces were grafted onto 1103 P rootstock grown in Manisa province and sapling production was carried out. The study was carried out in the lands of Tokat Gaziosmanpaşa University, Faculty of Agriculture and Application-Research Center in 2023-2024 according to the split plots experimental design. Least significant difference (LSD) method was used to determine the different means. In the study; Erzincan (%66.1) was found statistically significant in terms of first size sapling according to the provinces, while Tokat 'Bronx Seedless' (%67.0) and Erzincan 'Superior Seedless' (%68.3) were found statistically significant in terms of province x variety interaction. Shoot length according to the provinces was 21.1 cm (Erzincan) and 19.3 cm (Tokat); shoot diameter varied between 3.72 mm (Manisa) and 3.40 mm (Tokat). The highest root length was observed in the cuttings taken from Manisa province (15.5 cm), while the highest root development was observed in the cuttings taken from Erzincan province (4.0). As a result of the study, better callus development, higher first size seedling yield and higher total sapling yield were observed in the cuttings belonging to grape varieties grown in partially cold climates.