Somatosensöriyel sistemin vestibüler sistem üzerine etkisi
Effect of somatosensory system on vestibular system
- Tez No: 567932
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma somatosensöriyel sistemin vestibüler sistem üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. İstanbul Medipol Üniversitesi'nde okuyan, yaşları 18-25 arası değişen 27 kadın ve 27 erkek olmak üzere 54 birey üzerinde yapılmıştır. Bu kişilere Video Baş İttirme Testi (vHIT) ve Vestibüler Uyarılmış Kas Potansiyeli (VEMP) testi uygulanmıştır. Bu testler sırasıyla oturarak, ayakta ve sünger üzerinde ayakta yapılmıştır. Ayrıca bireylere çalışma esnasında kendilerini dengeli hissedip hissetmedikleri anket yoluyla sorulmuştur. Veriler SPSS 22.0 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin yaklaşık olarak yüzde 33'ü doldurdukları anket sonuçlarına göre süngerde kendilerini dengede hissetmediğini, yaklaşık yüzde 8'i de ayakta kendi dengeli hissetmediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of the somatosensory system on the vestibular system. The study was conducted on 54 individuals (27 females and 27 males) aged between 18-25 years studying at Istanbul Medipol University. The subjects were tested using Video Head Impuls Test (vHIT) as well as Vestibular Evoked Myogenic Potentials (VEMP) test. Tests were carried out sitting, standing on flat and standing on a foam respectively. In addition, individuals were asked whether they felt unstable or dizzy during these positions using a questionnaire. Collected data was analyzed with SPSS 22.0 statistical package program. Approximately 33% of the individuals who participated in the study stated that they did not feel balanced on the foam and 8% stated that they did not feel balanced on their feet. According to the posterior vHIT results, there was a significant difference between VOR gains obtained sitting and standing conditions in right as well as left side.