Periferik vestibüler bozukluğu olan hastalarda görev odaklı eğitimin denge ve yürüme üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of task-oriented training on balance and gait in patients with peripheral vestibular disorders
- Tez No: 699726
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, periferik vestibüler bozukluğu (PVB) olan hastalarda görev odaklı eğitimin denge ve yürüme üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya 18-65 yaş arası PVB tanısı alan 28 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak PVB-egzersiz (n=16) ve PVB-kontrol (n=12) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. PVB-egzersiz grubuna fizyoterapist eşliğinde görev odaklı eğitim, PVBkontrol grubuna ev programı 4 hafta boyunca haftada 3 gün uygulandı. Baş dönmesi şiddeti ve frekansı Vizüel Analog Skalası (VAS) ve Vertigo Semptom Skalası (VSS) ile; engel düzeyi ve yaşam kalitesi Baş dönmesi Engellilik Envanteri (BEE) ile; denge Synapsys® postürografi sistemi kullanılarak sensoriyel organizasyon testi (SOT) ve vestibüler stimülasyon testi (VST) ile; düşme Synapsys® postürografi sistemi kullanılarak düşme değerlendirme testi ve Aktiviteye Spesifik Denge Güven Ölçeği (ABC) ile; yürüme BTS G-walk® spatio-temporal yürüyüş analiz sistemi ve Dinamik Yürüme İndeksi (DYİ) ile ve bireyin rehabilitasyondan sağladığı fayda algısı Vestibüler Rehabilitasyon Fayda Anketi (VRFA) ile değerlendirildi. Tedavi sonrası PVB-egzersiz grubunun VAS, VSS, BEE, SOT, VST frontal (AP) ve (ML)-dinamik, sagital (AP) ve (ML)-dinamik, düşme kriteri, ABC, yürümede hız ve kadans ile VRFA sonuçlarında gelişme görülürken (p0.05). Tedavi sonrası PVB-kontrol grubunun ise dizziness şiddeti, VSS-vertigo, BEE-fonksiyonel, SOT (ML)-4, SOT (ML)-5, SOT (ML)-6, SOT (ML)-vizüel, SOT (ML)-vestibüler, VST frontal (AP)-dinamik, frontal (ML)-statik ve dinamik, sagital (AP) ve (ML)- statik, gözler açık yürümede kadans ile VRFA'nın hareket kaynaklı baş dönmesi ve total sonuçlarında gelişme olduğu görülürken (p0.05). Ek olarak, görev odaklı eğitimin vertigo ile dizziness şiddet ve frekansını, engel düzeyini ve düşme riskini azaltmakta, denge, yürüme ve yaşam kalitesini geliştirmekte daha etkili olduğu görüldü. Bu çalışmanın sonuçları görev odaklı eğitimin vestibüler bozukluğu olan hastalarda vestibüler rehabilitasyon yaklaşımları içinde yer alabilecek bir yaklaşım olduğunu göstermektedir. Çalışmamız klinisyenlerin ve araştırmacıların klinik pratiğine yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of task-oriented training on balance and gait in patients with peripheral vestibular disorders (PVB). Twenty-eight patients aged 18-65 years diagnosed with PVB were included in the study. The patients were randomly divided into 2 groups as PVB-exercise (n=16) and PVB-control (n=12). Task-oriented training accompanied by physiotherapist in the PVBexercise group, and gaze stabilization training in the form of a home program for the PVB-control group was applied 3 days a week for 4 weeks. Vertigo and dizziness severity and frequency with Visual Analogue Scale (VAS) and Vertigo Symptom Scale (VSS); disability level and quality of life with the Dizziness Handicap Inventory (DHI); balance with Sensory Organization Test (SOT) and Vestibular Stimulation Tests (VST) using Synapsys® posturography system; fall with the fall rating test using the Synapsys® posturography system and the Activity-Specific Balance Confidence Scale (ABC); gait with the BTS G-walk® spatio-temporal gait analysis system and Dynamic Gait Index (DGI), and the individual's perception of benefit from rehabilitation with the Vestibular Rehabilitation Benefit Questionnaire (VRBQ) were assessed. While improvement was seen in VAS, VSS, DHI, SOT, VST frontal (AP) and (ML)-dynamic, sagittal (AP) and (ML)-dynamic, fall criteria, ABC, gait speed and cadence, and VRFA results (p0.05) of the PVB-exercise group after treatment. While improvement was seen in the severity of dizziness, VSS-vertigo, DHI-functional, SOT (ML)-4, SOT (ML)-5, SOT (ML)-6, SOT (ML)-visual, SOT (ML)-vestibular, VST frontal (AP)-dynamic, frontal (ML)-static and dynamic, sagittal (AP) and (ML)-static, cadence in walking with eyes open and movement-induced dizziness and total results of VRBQ (p0.05) of the PVB-control group after treatment. In addition, task-oriented training was found to be more effective in reducing the severity and frequency of vertigo and dizziness, the level of disability and the risk of falling, and improving balance, walking and quality of life. The results of this study show that task-oriented education is an approach that can be included in vestibular rehabilitation approaches in patients with vestibular disorders. Our study will guide the clinical practice of clinicians and researchers.