Semazenlerde dengenin incelenmesi
Investigating balance of whirling dervishes
  1. Tez No: 859561
  2. Yazar: GÖRKEM DİZDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ERTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tek ayak üzerinde gözler kapatılmadan, bakışlar belirli bir noktaya sabitlenerek, rotasyonel hareketlerle gerçekleştirilen sema, görsel, somatosensoriyel ve vestibular sistemlerin çok iyi bir şekilde kullanımını gerektirmektedir. Semazenlerin uzun süreli kendi etrafında dönme sonucunda denge kaybı ve otonom semptom göstermemeleri her zaman için izleyicilerin ilgisini çekmiştir. Bu nedenle çalışma semazenlerde statik ve dinamik dengenin, dengeye etki eden duyusal alt sistemler ile beraber değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya Konya Türk Tasavvuf Müziği ve Sema Topluluğu'na bağlı 19 semazen ile 20 sema yapmayan sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Statik denge değerlendirmesi için Balance Error Scoring System (BESS), dinamik denge değerlendirmesi için Star Excursion Balance Test (SEBT), vestibular sistemin değerlendirilmesi için Post Rotatory Nistagmus (PRN) testi kullanılmıştır. Vestibular, proprioseptif ve görsel sistemlerdeki etkilerin duyu bütünlüğü açısından davranışsal çıktılarının incelenmesi için Dunn Adolesan/ Yetiskin Duyu Anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sema is an activity characterized with the whirling of the Sufi dervishes around themselves with eyes open and focused on a spot while turning on a single leg. Integration of visual, somatosensorial, vestibular systems are required for the activity. Sufi's ability of staying in balance, and not showing any autonomic symptoms after whirling for such a long time, has always been interesting and fascinating for the audience. The study is designed to investigate the Sufi's static & dynamic balance characteristics and their sensory components. The study in conducted on the volunteered members of the Ministry of Culture's Konya Turkish Sufi Music and Sema Assembly. 19 whirling dervishes and 20 healthy members of the assembly who do not participate in sema activity were volunteered for the assessment. Balance Error Scoring System (BESS) is used for static balance evaluation and Star Excursion Balance Test (SEBT) is used for the dynamic balance evaluation. Post Rotatory Nystagmus (PRN) test is used to measure nystagmus time as an indicator of vestibular function. Dunn Adolescent & Adult Sensory Profile is used to evaluate the behavioral outcomes of the changes in the vestibular, proprioceptive and visual systems.