Akışa enjeksiyon analiz yöntemi ile kadmiyum (II) tayini
Determination of Cadminium (II) by flow injektion method
  1. Tez No: 567950
  2. Yazar: FATMA ÖZKAFALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDİA NÜKET KAYAR TİRTOM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, kadmiyum iyonunun önderiştirilmesi için kitosan, amberlit (XAD7)-kitosan ve ponza-kitosan gibi kompozit polimer boncuklar ile çalışılmıştır. Öncelikle kesikli yöntem ile hangi kompozit adsorbanın önderiştirme kolon dolgu malzemesi olarak kullanılacağına karar verilmiştir. Yapılan adsorpsiyon ve desorpsiyon çalışmalarına göre, en yüksek adsorpsiyon ve desorpsiyon verimi ponza-kitosan boncukları kullanılarak elde edilmiştir (Adsorpsiyon:% 83.4; desorpsiyon:% 80.6). Akışa enjeksiyon sistem için hazırlanan mini kolon ponza-kitosan kompozit boncukları ile doldurularak kadmiyum iyonu önderiştirilmesi için alevli atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile birleştirilmiştir. Kadmiyum iyonlarının önderiştirilmesi için kolona örnek yükleme süresi, elüent türü ve konsantrasyonu, akış hızı, pH gibi parametrelerin etkileri incelenmiş ve optimum koşullar bulunmuştur. Ayrıca diğer iyonların girişim etkileride araştırılmıştır. Optimum koşullarda kadmiyum tayini için kalibrasyon eğrisi oluşturulmuştur. Yöntemin gözlenebilme sınırı(LOD) 0,0016 mg/L olarak hesaplanmıştır. Ayrıca hazırlanan adsorbanın karakterizasyonu için SEM görüntüleri alınmıştır. Sonuç olarak kadmiyum iyonlarının tayini için yeni bir önderiştirme yöntemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, composite polymer be adssuch as chitosan, amberlite (XAD7) –chitosan and pumice-chitosan were studied for the preconcentration of cadmium. Firstly, it was decided which composite adsorbent to be used as preconcentration column filling material by batch method. According to the adsorption and desorption studies, the highest adsorption and desorption efficiency were obtained by using pumice-chitosan beads (Adsorption: 83.4%; desorption: 80.6%). Mini column prepared for the flow injection system was filled with pumice-chitosan composite beads and combined with flame atomic absorption spectrophotometer for cadmium preconcentration. The effects of parameters such as sample loading time, eluent type and concentration, flow rate, pH were investigated for optimum condition of cadmium and optimum conditions were obtained. In addition, interference effect of other ions were also investigated. Calibration curve was drown for the cadmium determination of at optimum conditions. The limit of dedection (LOD) was calculated as 0.0016 mg / L. In addition, SEM image of the sorbent for proposed method characterization were obtained of adsorbents. As a result, a new preconcentration method has been developed for the determination of cadmium.