Kültür deniz balıkları işleme artıklarından elde edilen balık yağı ve silajının bazı kalite özellikleri
Some quality characteristics of fish oil and silage produced from culture marine fish processing waste
- Tez No: 567954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmada kültür deniz balıkları işleme endüstrisi artıklarından formik asit hidrolizi ile balık silajı ve balık yağı üretilmesi, elde edilen ürünlerin kimyasal ve mikrobiyolojik kalitesinin tespiti ve balık yağının yağ asit kompozisyonun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen balık silajının nem içeriği %80,40, tüm aşamalarda ürün kalitesinin önemli göstergelerinden birisi olan pH değerinin de 3,62 ile 3,89 arasında değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Balık silajının kuru ağırlıktaki kuru madde, ham protein, ham yağ ve ham kül değerleri sırasıyla %19,60, %48,26, %15,17 ve 17,01 olarak bulunmuştur. Ayrıca ürünün toplam bakteri, psikrofil bakteri ve koliform bakımından güvenli olduğu, üretilen balık yağının toplam doymuş yağ asidi miktarı %20,64, doymamış yağ asidi miktarı ise %70,49 olarak belirlenmiştir. Toplam n-3 yağ asidi miktarı %12,15, toplam n-6 yağ asidi miktarı %19,87 ve n-3/n-6 oranı da 0,61 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Study, it was aimed to produce fish silage and fish oil by formic acid hydrolysis, to determine the chemical and microbiological quality of the products obtained and to reveal the fatty acid composition of fish oil. As a result of the studies conducted in this scope, the fish silage has a moisture content of %80.40, and the pH value , which is one of the important indicators of the product quality at all stages, has been determined to be between 3.62 and 3.89. Values of the dry weight of fish silage sample were % 19,60, crude protein %48,26, crude oil % 15,17 and crude ash %17,01. In addition, the total bacterial, psychrofil bacteria and coliform safety of the produced fish oil, total saturated fatty acid amount of %20.64, 70.49 percent of unsaturated fatty acid was determined. The total amount of n-3 fatty acid was %12.15, the total amount of n-6 fatty acid was %19.87 and the n-3 / n-6 ratio was calculated as %0.61.