Koyunlarda mizacın analık davranışları ile kuzularda büyüme ve yaşama gücüne etkileri
The effect of temperament on maternal behavior and lamb survival and growth in sheep
  1. Tez No: 567953
  2. Yazar: NECLAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
KOYUNLARDA MİZACIN ANALIK DAVRANIŞLARI İLE KUZULARDA BÜYÜME VE YAŞAMA GÜCÜNE ETKİLERİ AYDOĞDU, Neclan Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Serhat KARACA Ağustos 2019, 60 sayfa Bu çalışmanın amacı, koyunlarda mizacın analık kabiliyeti, kuzularda doğum sonrası erken dönem davranışları ile büyüme-gelişme özelliklerine etkisinin belirlenmesi olmuştur. Araştırmanın hayvan materyalini iki veya daha fazla sayıda doğum yapmış 100 baş multipar Norduz koyunu ve bunlardan doğum ve doğum sonrası davranışlarının belirlenmesi için seçilen 30 koyundan doğan toplam 30 kuzu oluşturmuştur. Korku testleri sonucunda koyunlar, reaktif (pasif) ve proaktif (aktif) olarak iki gruba ayrılmıştır. Ayrıca ana yavru ayırma testleri ile analık kabiliyeti değerlendirmeleri de yapılarak, kuzularda büyüme ve gelişme sütten kesime kadar takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF TEMPERAMENT ON MATERNAL BEHAVIOR AND LAMB SURVIVAL AND GROWTH IN SHEEP AYDOĞDU, Neclan M.Sc. Thesis, Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Serhat KARACA August, 2019, 60 pages The aim of this study was to determine the effect of temperament on maternal ability of sheep, early postnatal behaviors and growth in lambs until weaning. The animal material of the study consisted of 100 multiparous Norduz ewes and a total of 30 lambs from 30 ewe those selected from them to determine ewe and lamb behaviors during early parturition period. Ewes were divided into two groups as reactive and proactive according to fear tests. In addition, maternal ability assessments were carried out by ewe-lamb separation tests and growth and development of lambs were monitored from birth to weaning.