Farklı ortamlardan (kültür ve doğa) yakalanan kupes (Boops boops L, 1758) balığı bireylerinin vücut şekilleri üzerindeki incelemeler
Investigations on body forms of bogue (Boops boops L, 1758) individuals captured different environments (culture and nature)
  1. Tez No: 411343
  2. Yazar: GONCA DEMİRKESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada farklı ortamlardan (kültür ve doğa) yakalanan kupes (Boops boops L., 1758) bireylerinin vücut şekilleri üzerinde incelemeler yapılmıştır. Kupes balıklarının morfolojik özellikleri değerlendirilerek olası temel seçicilik parametrelerinin önceden tahmin edilebilmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Proje çalışmaları sırasıyla; deniz, laboratuvar ve simülasyon çalışmaları olmak üzere 3 temel aşamada gerçekleştirilmiştir. Deniz ortamından toplam 111 adet kupes balığı avlanmıştır. Avcılığı yapılan balıkların morfolojik özellikleri bozulmadan laboratuvar ortamına taşınmıştır. Çalışmanın ikinci aşaması olan laboratuvar çalışmaları tamamlandıktan sonra üçüncü aşama olan verilerin FISHSELECT modeline aktarılması ve simülasyon çalışmaları başlatılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda incelenen kupes balıklarının kültür ve deniz etrafındaki vücut şekilleri modelleri ile morfolojik özellikleri belirlenmiştir. FISHSELECT simülasyon çalışmaları ile kupes balıklarına ait kültür ve doğa ortamı için vücut çevresi (CS) modeli“elips”bulunmuştur. Kupes balığı için hem kültür hem de doğada CS1 modeli“elips”iken CS2 modeli ise“ship”bulunmuştur. Sonuç olarak FISHSELECT programının kullanımı av araçlarının seçicilik parametrelerinin tahmin edilmesi ve av araçlarının seçiciliğinin geliştirilmesinde kullanılabilinecek ucuz ve gerçekçi bir yöntem olarak önerilmektedir. Ayrıca ticari kupes balığı avcılığında FISHSELECT yazılımında farklı ağ göz tiplerinde de seçiciliği denenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the investigations have been made on body forms on bogue (Boops boops L., 1758) individuals which captured different environmentals (culture and nature). Studies have been conducted in order to predict the possible basic selectivity parameters by evaluating the morphological characteristics of the bogue. Project studies were performed in three main stages as field, laboratory and simulation, respectively. A total of 111 bogue fish were captured from the marine environment. Captured fish have been transported to laboratory before deteriorating their morphological characteristics. Studies which are third stage, transferring data to FISHSELECT model, have been initiated after completing the second stage, laboratory studies. At the end of the current study, body forms, models and morphological characteristics of examined bogue fish which were captured from culture and nature environmetals have been determined. Body shape (CS) of bogue captured from culture and nature has been found as an“elipse”with FISHSELECT simulation studies. While CS1 model of bogue was“elipse”shape, CS2 model was“ship”shape. In conclusion, using of FISHSELECT software is recommended as a cheap and realistic method for estimating the parameters of selectivity of fishing gears and the improvement of the selectivity of fishing gear. In addition, selectivity on different mesh types has been tried with FISHSELECT software for fishing of commercial bogue.