Poli(n-siklohekzilakrilamit)/organokil nanokompozitlerin sentezi, karakterizasyonu ve sitotoksik uygulaması
Synthesis, characterization and cytotoxic application of poly(n-cyclohexylacrylamide)/organoclay nanocomposites
- Tez No: 567958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, amit içerikli bir monomer olan N-Siklohekzilakrilamit monomeri, siklohekzilaminin trietilamin ve akrilklorürlü ortamındaki reaksiyonundan sentezlenmiştir. N- Siklohekzilakrilamit monomerinin nano-doldurucu destek maddesi olarak Nanokil 1-135 organokili kullanılarak nanokompozitleri sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Sentezlenen monomer ve nanokompozitlerin ilgili karakterizasyonlarında FTIR, 1H ve 13C-NMR, XRD, SEM ve termal olarak TGA teknikleri kullanılmıştır. Nanokompozit sentezi yerinde (İn-Suti) polimerizasyon yöntemiyle yapılmış olup, polimer matrisinde kil oranı %3 ve %5 seviyesinde nanokompozit morfolojisinin eksfoliye (dağılmış)/ interkale (aralanmış) yapıda olduğu XRD ve SEM ölçümlerinden gözlemlenmiştir. Nanokompozitlerin termal kararlılığının arttığı, kompozitteki kil miktarı artışıyla da gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu çalışmada kullanılan organokil ve polimer-kil nanokompozitinin HeLa hücre hatlarında, antikanser aktivite özellik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, N-cyclohexylacrylamide monomer, an amide containing monomer, was synthesized from the reaction of cyclohexylamine in triethylamine and acryloyl chloride medium. Nanocompositions of N-cyclohexylacrylamide monomer were synthesized and characterized using Nanoclay 1-135 organoclay as the nano-filler support material. FTIR, 1H and 13C-NMR, XRD, SEM and thermally TGA techniques were used for the related characterization of synthesized monomer and nanocomposites. Nanocomposite synthesis was carried out by İn-Suti polymerization method, ıt was observed from XRD and SEM measurements that nanocomposite morphology was exfoliated/intercalated in clay matrix at 3% and 5% level. It has been observed that the thermal stability of the nanocomposites is increased by increasing the amount of clay in the nanocomposite. In addition, the organoclay and polymer-clay nanocomposite used in this study showed anticancer activity in HeLa cell lines.