Türkiye'de ve dünyada enerji verimliliği
Energy efficiency in the world and in Turkey
  1. Tez No: 567968
  2. Yazar: ESRA URMAMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ülkemizde ve dünyada hızlı nüfus artışı, fosil yakıtların giderek tükenmesi ve gelişen teknoloji ile gün geçtikçe enerjiye olan ihtiyacın artması enerji verimliliğin önemini ortaya koymuştur. Enerjinin daha verimli ve etkin kullanılması adına ülkelerin enerji politikaları düzenlemesi ve bu çerçevede çalışmalar yapmasına sebep olmuştur. Başta Avrupa Birliği olmak üzere, ülkemizde enerjinin büyük bölümünü harcadığımız binalara yönelik enerji verimlilik çalışmaları günümüzün en güncel konuları arasında yerini almaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde ve dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut durumu ve dünya genelinde yürütülen enerji verimlilik çalışmaları değerlendirilmiştir. Bu kapsam dâhilinde, İç Anadolu Bölgesi Konya iline ait binanın yalıtımlı ve yalıtımsız hali için BEP –TR programı ile enerji performans analizi yapılarak binanın enerji sınıfı belirlenmiştir. BEP –TR programı ile yalıtımlı binanın yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı 92 kWh/m² ve enerji sınıfı enerji sınıfı C sınıfı olarak belirlenmiştir. Yalıtımsız binanın yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı 134 kWh/m² ve enerji sınıfı E sınıfı olarak belirlenmiştir. Binada yalıtım yapılması durumunda TS 825'e göre yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı 80 kWh/m² bulundu ve standartlara uygun olduğu belirlenmiştir. Yalıtımsız bina için 120 kWh/m² bulundu ve standartlara uygun olmadığı belirlenmiştir. TS 825'e göre hesaplanan bu değerlerin enerji kimlik belgesindeki değerlerle uyumluluğu olduğu görülmüştür. Ayrıca BEP-TR programının kullanımı gösterilip, kullanım sırasında karşılaşılan sorunlara ve eksikliklere çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid population growth in our country and in the world, the increasing depletion of fossil fuels and the increasing need for energy by day with the developing technology have revealed the importance of energy efficiency. In order to use energy more efficiently and effectively, it has led countries to organize energy policies and to carry out studies in this context. Energy efficiency studies for the buildings in which we spend most of the energy in our country, especially in the European Union, are among the most current issues of today. In this study, in our country, and the current status of renewable energy sources in the world and conducted energy efficiency efforts across the globe. Within this scope, the District of Konya, Central Anatolia region belongs to the building's insulated and non-insulated for BEP–TR made with energy performance analysis program EN building energy class. BEP- TR the annual heating energy insulated building with the program EN needs 92 kWh/m² and energy class energy class C class. The annual heating energy, uninsulated building needs 134 kWh/m² and energy class is designated as class E Insulation for the building, according to the annual heating energy needs TS 825 80 kWh/m² has been determined that the standards. Non-building's insulated and 120 kWh/m² for the building standards are not available. TS 825 calculated according to the value in the this value energy identification document examined the compatibility with. The use of the program are also us-BEP-TR, problems and shortcomings encountered during the use of the presented solutions.